Na co zwrócić uwagę wybierając panele fotowoltaiczne?

Mateusz Nowak
31.03.2021

Fotowoltaika jak powszechnie wiadomo jest inwestycją na lata, która powinna nie tylko się zwrócić, ale również wygenerować zyski w niedalekiej przyszłości. Aby się upewnić, czy wybrane panele fotowoltaiczne sprawnie służyć będą przez wiele lat użytkowania, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

Gwarancja producenta

Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem będą panele fotowoltaiczne od renomowanych producentów, którzy na swoje produkty udzielają wieloletnią gwarancję. W dużej mierze to właśnie gwarancja producenta obok pozytywnych referencji klientów, jest najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania i niezawodności.

W dzisiejszych czasach praktycznie każda renomowana marka udziela swoim klientom gwarancję od 10 do 15 lat. Coraz częściej można znaleźć także firmy, które oferują nawet 25 letnią gwarancję na panele. Uważać należy z kolei na mało znane firmy, które dopiero pojawiły się na rynku i oferują krótką gwarancję.

Gwarancja na uzyski mocy

Wspomniana powyżej gwarancja dotyczy oczywiście wymiany paneli na nowe, gdy te odmówią posłuszeństwa. Równie ważną rolę odgrywa gwarancja na uzyski mocy. Pamiętać należy o tym, że panele fotowoltaiczne tracą nieco swojej mocy z każdym kolejnym rokiem. Oznacza to oczywiście, że po 20 latach nawet najlepsze jakościowo panele nie będą wytwarzać tyle samo mocy niż na początku.

Każdy z producentów na szczęście dokładnie określa gwarancję na uzysk maksymalnej straty wydajności na rok. W chwili obecnej standardem jest strata na poziomie około 0,7% rocznie. Po 25 latach panele słoneczne w dalszym ciągu będą więc generować więcej niż 80% mocy.

Najważniejsze parametry

Przy wyborze nowych paneli fotowoltaicznych jednym z najważniejszych parametrów na które należy zwrócić uwagę jest oczywiście ich wydajność. Jeżeli jest mało miejsca na inwestycję, to najlepiej postawić na panele o wydajności na poziomie 20-22%. Standardowe panele mogą z kolei pochwalić się wydajnością na poziomie 14-17%.

Z ekonomicznego punktu widzenia warto wspomnieć także o tym, aby nie zawsze sugerować się jedynie wydajnością paneli. Dla niektórych inwestorów zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem, może okazać się zrezygnowanie z zakupu droższych paneli i postawienie na większą ilość paneli o mniejszej wydajności. Jak wspomniano wcześniej ograniczeniem jest oczywiście dostępne miejsce na dachu.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby zwrócić uwagę na odporność na temperaturę. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wbrew pozorom fotowoltaika działa mniej wydajnie w bardzo gorące dni. Ogniwa słoneczne przetwarzają mniej światła na prąd przy temperaturze 30 stopni Celsjusza, niż przy temperaturze 15 stopni Celsjusza.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie