„Mój prąd” 4.0 – znamy kolejne założenia hitowego programu

Maciej Piwowski
02.12.2021

Możemy już oficjalnie poinformować, że w 2022 roku program „Mój prąd” będzie kontynuowany. Jego czwarta edycja dostała budżet 1 miliarda złotych. Nadal będzie można uzyskać do 3000 złotych dofinansowania do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, ale pojawi się też kilka istotnych nowości. Zapraszamy po szczegóły.

Co zmieni czwarta edycja programu „Mój prąd”?

Przede wszystkim pojawi się możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu własnej instalacji magazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej, ale także cieplnej i chłodniczej (poprzez bufory). To nowość, na którą czekało wiele osób rozważających zainwestowanie w odnawialne źródła energii.

Celem wprowadzenia dopłat do magazynów jest zmiana obecnego systemu, którego efektywność się wyczerpała. Chodzi o to, aby prosumenci większość energii konsumowali we własnym gospodarstwie domowym, bez oddawania jej nadwyżek do przeciążonej sieci energetycznej. Temu też mają służyć zmiany w modelu rozliczeń, gdzie od kwietnia 2022 roku zacznie obowiązywać tzw. net billing w miejsce obecnego systemu opustów.

W ramach czwartej edycji programu „Mój prąd” pojawi się również możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czyli tzw. wallboxa. To ukłon w stronę posiadaczy samochodów z napędem zeroemisyjnym oraz hybryd typu plug-in.

Na razie nie podano dokładnej daty startu programu „Mój prąd” 4.0. Ma to nastąpić w pierwszym kwartale 2022 roku. Wnioski tradycyjnie będzie przyjmować i obsługiwać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie