Fotowoltaika to technologia dzięki której energia promieniowania słonecznego jest zamieniana na energię elektryczną. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne zyskują obecnie coraz większą popularność, szczególnie że można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie na zakup i montaż takiej instalacji.
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Głównym podzespołem są panele fotowoltaiczne. Składają się one z połączonych za pomocą półprzewodników ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa wykonane są z kryształów krzemowych i mogą być monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Te pierwsze cechują się nieznacznie wyższymi parametrami jeśli chodzi o sprawność i żywotność modułów. Panele fotowoltaiczne skupiają energię promieniowania słonecznego, korzystając nie tylko z bezpośredniego promieniowania, ale również z rozproszonego. Kolejnym podzespołem jest inwerter, w którym prąd stały wytworzony przez panele zostaje przekształcony na prąd o natężeniu zmiennym, dostosowanym parametrami do prądu pobieranego z sieci energetycznej. Dzięki swojej nieznacznie większej częstotliwości jest on w pierwszej kolejności użytkowany do zasilania domowych instalacji.
Jakie są korzyści wynikające z fotowoltaiki?
Podczas wytwarzania energii w mikroinstalacji fotowoltaicznej nie dochodzi do zanieczyszczenia powietrza gazami cieplarnianymi i innymi szkodliwymi związkami, jak ma to miejsce np.: podczas spalania paliw kopalnych. Coraz więcej konsumentów świadomie dba o środowisko, które go otacza i stara się wybierać rozwiązania ekologiczne. Niewątpliwą zaletą instalacji OZE jest również oszczędność na rachunkach za prąd. Obecnie na ostateczną cenę prądu ma wpływ wiele innych czynników, m.in. opłata przesyłowa. Korzystanie z własnego źródła energii pozwala nie tylko oszczędzić pieniądze, ale również daje możliwość zarabiania na sprzedaży nadwyżki produkowanej energii.
Sprzedaż nadwyżek energii po cenie gwarantowanej i wyższej niż rynkowa przez okres 15 lat została zagwarantowana w Ustawie o odnawialnych źródłach energii z 20 lutego 2015 roku. W Ustawie zapisane jest również, że żeby zostać prosumentem – czyli osobą jednocześnie konsumującą i produkującą energię, nie trzeba zakładać działalności gospodarczej ani ubiegać się o specjalne koncesje uprawniające do sprzedaży energii. To znacząco ułatwia odsprzedaż nadwyżek energii. W tym celu należy jedynie podpisać specjalną umowę z dostawcą energii oraz zainstalować urządzenia służące kontrolowania ile energii zostało wyprodukowanej i odsprzedanej.
Koszty instalacji fotowoltaicznej
W zależności od regionu koszt instalacji fotowoltaicznej waha się od 6 do 8 tysięcy złotych netto za kW. Przyjmując, że przeciętna rodzina zużywa średnio ok. 3 000 kWh rocznie, optymalne dla niej będzie założenie instalacji o mocy 3kW. Jednostkowy koszt instalacji może być przeszkodą dla konsumentów, dlatego warto skorzystać z pomocy jaką oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki programowi „Prosument” możemy uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji OZE w warunkach przydomowych.
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze. W Polsce stale rośnie liczba osób, które korzystają z tego rozwiązania.
Szczegółowe informacje o fotowoltaice i panelach fotowoltaicznych: http://www.prosument-oze.eu/panele-fotowoltaiczne.html
Artykuł partnera