Jak wybrać inwerter do instalacji fotowoltaiczej?

Krzysztof Jagielski
15.11.2021

Wybierając elementy instalacji fotowoltaicznej, wiele osób skupia się na panelach – ich parametrach, mocy czy trwałości. Tymczasem eksperci podkreślają, że inwerter fotowoltaiczny jest równie ważny, jeśli nie ważniejszy. To urządzenie nazywane sercem instalacji PV, a jego sprawność ma ogromny wpływ na sprawność całej instalacji. Sprawdź cechy, którymi należy się kierować, wybierając inwerter solarny.

Moc inwertera fotowoltaicznego

Moc inwertera musi być dobrana do produkcji i zużycia prądu w ciągu dnia. Od tego zależy bowiem skuteczność i sprawność całego systemu. Dlaczego? Wystarczy zastanowić się, jak działa inwerter. To właśnie on zamienia prąd stały wyprodukowany przez panele w prąd zmienny i przekazuje go do instalacji budynku lub sieci. Musi więc być w stanie "przerobić" całą wytwarzaną energię elektryczną na bieżąco.

Jak dobiera się inwerter solarny? Wiele zależy od tego, jak ustawione są panele fotowoltaiczne. Instalacje skierowane na południe pracują w środku dnia z bardzo dużą intensywnością. Wówczas falownik fotowoltaiczny powinien mieć moc przekraczającą moc paneli. W przeciwnym razie urządzenie może nie dać rady przetworzyć całego produkowanego prądu, powodując straty nadwyżek. Natomiast przy instalacji wschód-zachód można spokojnie zamontować inwerter o niższej mocy, co pozwoli obniżyć koszt całej instalacji. Wówczas produkcja energii w "szczycie" nie jest bowiem tak wysoka jak przy instalacji południowej. Trzeba pamiętać, że sprawność inwertera zależy od natężenia, jakie ma prąd przemienny na wyjściu w stosunku do jego natężenia nominalnego, a wartość ta powinna wynosić od 20 do 100%.

Inwerter fotowoltaiczny dopasowany do typu instalacji

Kolejnym ważnym czynnikiem jest typ instalacji. Jak podkreśla pracownik hurtowni fotowoltaicznej MUNO: "Istnieją dwa główne rodzaje inwerterów fotowoltaicznych: sieciowe przeznaczone do instalacji on-grid, czyli podłączonej do sieci energetycznej oraz przeznaczone do instalacji off-grid, nazywanych również wyspowymi lub niezależnymi. Istnieje również możliwość zakupu falownika hybrydowego, który może zarówno przekazywać nadwyżkę energii do sieci, jak i ładować za jej pomocą akumulatory tworzące magazyn energii".

Co wybrać? To indywidualna decyzja, ale warto wspomnieć, że hybrydowe inwertery fotowoltaiczne zdecydowanie zyskują na popularności. Pozwalają bowiem korzystać z atrakcyjnego systemu prosumenckiego, czyli rozliczenia z siecią publiczną, a jednocześnie skonstruować magazyn energii niezastąpiony podczas awarii sieci. Trzeba bowiem pamiętać, że falownik sieciowy w przypadku przerwy w dostawie prądu (awarii sieci) odłączy panele słoneczne i uniemożliwi ich pracę ze względów bezpieczeństwa.

Układ MPPT inwertera

Wybierając falownik fotowoltaiczny, zwróć uwagę na podane przez producenta dane dotyczące MPPT, czyli modułu śledzenia mocy maksymalnej. To układ kontrolujący pracę instalacji fotowoltaicznej i dostosowujący idealną wartość chwilowego obciążenia dla instalacji w odniesieniu do panujących warunków. Montaż inwertera z dobrym układem MPPT pozwoli zwiększyć uzysk energii z całej instalacji nawet o kilkanaście procent.

Co ważne, obecnie najlepsze urządzenia mają kilka układów MPPT. Zwiększa to znacząco sprawność inwertera przy dużych instalacjach i modułach zamontowanych na różnych połaciach dachu. Pozwala dokładniej sterować obciążeniem paneli i uzyskać maksymalną ilość energii.

Idealny inwerter fotowoltaiczny – niezawodny i trwały

Istnieją również parametry, na które należy zwrócić uwagę, aby upewnić się, że inwerter posłuży Ci przez długi czas i nie będzie ulegać awariom. Urządzenia sprawdzonych producentów zawsze mają wszelkie niezbędne certyfikaty i potwierdzenia zgodności z normami. Dlatego na pewno warto w miarę możliwości decydować się właśnie na nie. Ponadto warto sprawdzić nie tylko okres obowiązywania gwarancji, ale również jej zakres. Zwykle nieco krótsza, ale szersza ochrona jest korzystniejsza dla użytkownika. Warto też zwrócić uwagę na deklaracje producenta co do wytrzymałości mechanicznej oraz szczelności – IP 65 to minimalna klasa ochronności zapewniająca zabezpieczenie przed wodą i pyłem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie