Jak dobrać zasobnik CWU do instalacji solarnej?

Mateusz Nowak
21.03.2017

Każda instalacja solarna musi mieć źródło odbioru energii. W domach jednorodzinnych najczęściej jest to zasobnik ciepłej wody użytkowej, rzadziej dodatkowy grzejnik (np. w garażu) lub pompa dogrzewająca wodę basenową. Życie pokazuje, że instalatorzy i inwestorzy bardzo często mają duże problemy z dobraniem właściwego zasobnika CWU do swojej instalacji. Tymczasem popełnienie błędu będzie w przyszłości skutkować nieefektywną pracą instalacji. Jak dobrać zasobnik CWU do instalacji solarnej? Podpowiadamy.

Najważniejsze kryterium – dobowe zużycie wody

Dobór wielkości zasobnika na CWU należy uzależnić od liczby mieszkańców, która przekłada się na dobowy pobór wody. W przypadku czteroosobowej rodziny z reguły jest to około 150-200 litrów wody. Zasobnik w instalacji solarnej powinien mieć pojemność o 1,5-2 razy większą niż faktyczne zużycie.

Przewymiarowanie zasobnika nie ma najmniejszego sensu. Wpłynie to na to, że w sezonach przejściowych instalacja nie będzie w stanie podgrzać wody do komfortowej wartości, a więc zaistnieje konieczność korzystania z innego źródła energii, najczęściej grzałki elektrycznej lub kotła.

Jeszcze gorsze jest natomiast zainstalowanie zasobnika o zbyt małej pojemności. Wówczas także wystąpi problem z uzyskaniem stałej, komfortowej temperatury wody (instalacja nawet latem nie jest w stanie podgrzać wody w ciągu kilku chwil). Natomiast w okresach niskiego poboru wody (np. wakacje) brak odpowiednio pojemnego odbiornika energii będzie stanowić potencjalne ryzyko dla instalacji.

Rada

W przypadku czteroosobowej rodziny optymalnym wyborem będzie zasobnik o pojemności 300 litrów.

Jakość samego zasobnika

Oszczędzanie na zakupie zasobnika rzadko kończy się szczęśliwie. Najtańsze urządzenia nie dość, że mogą sprawiać typowe problemy eksploatacyjne (przeciekanie, rdzewienie), to jeszcze zwykle są bardzo słabo zaizolowane. Oznacza to, że zasobnik sam z siebie będzie trwonić energię, a więc zmuszać instalację solarną do częstego podgrzewania wody – mamy więc do czynienia ze stratami energii, które są szczególnie kosztowne zimą.

Wybierając zasobnik należy oczywiście zwrócić uwagę na wymiary pomieszczenia, w którym zostanie on umieszczony. Zbyt duży zasobnik zajmie wiele miejsca i może całkowicie uniemożliwić korzystanie z pomieszczenia w innych celach – np. do przechowywania drobiazgów czy prania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie