Instalacje fotowoltaiczne na co zwrócić uwagę

Mateusz Rąbalski
29.07.2021

Każdy z nas szuka możliwości, by zaoszczędzić większą ilość gotówki. Dobrym rozwiązaniem jest montaż na swoim dachu instalacji fotowoltaicznej. Produkcja własnej energii elektrycznej ze słońca to sposób na znaczne obniżenie rachunków za prąd, bądź całkowite usamodzielnienie energetyczne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, przy montażu paneli słonecznych.

Energia ze słońca

Jak nigdy wcześniej środowisko potrzebuje naszego zaangażowania, by nie ulegało tak drastycznym zmianom klimatu. Każdy nawet najmniejszy krok w stronę ekologii daje szansę na lepsze i zdrowsze jutro. Inwestycja w odnawialne źródła energii jest nie tylko sposobem na zwiększenie swoich oszczędności, ale także na wytchnienie dla natury. Sztuczna produkcja prądu, mocno odbija się na jakości naszego powietrza, a także jezior czy rzek. Panele słoneczne już od dłuższego czasu cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Choć do niedawna obawiano się, że w nasz kraju produkcja prądu ze słońca, nie jest możliwa. Dziś już nie ma wątpliwości, że nawet w pochmurne dni możemy cieszyć się własną energią elektryczną.

Jak działają panele PV?

Panele słoneczne swoje działanie zawdzięczają głównie ogniwom krzemowym, które są sercem całej instalacji. To właśnie w nich zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które przekształca promienie słoneczne w prąd stały. Ogniwa łączą się w moduły, te natomiast tworzą panel. Ważnym elementem jest także falownik, który przemienia prąd stały na prąd przemienny, który następnie płynie w naszych gniazdkach. Produkcja prądu trwa nieustannie, bez względu na pogodę. Rzecz jasna, w okresie letnim cieszymy się znacznym nadmiarem energii. By móc swobodnie korzystać z prądu przez cały rok warto podpisać odpowiednią umowę ze swoim dostawcą energii. Wówczas jeżeli zimom nasze panele nie wyprodukują wystarczającej ilości prądu, by zaspokoić nasze zapotrzebowanie, skorzystamy z usług elektrowni. Natomiast latem oddamy jej nadwyżkę wyprodukowanego energii ze słońca. W ten sposób nie musimy martwić się, o przerwy w dostawie prądu. Nie mniej jednak rachunki z elektrowni są znacznie niższe niż dotychczas. Szacuje się, że już w pierwszym roku działania paneli słonecznych, oszczędzamy od kilkuset na nawet kilku tysięcy złotych.

Najważniejsze informacje

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, warto postawić przede wszystkim na zaufaną i rekomendowaną firmę. Pomoc eksperta od początku do końca realizacji będzie nieoceniona. Najważniejszym aspektem jest niewątpliwie poprawne obliczenie potrzebnej ilości i mocy paneli. By to zrobić, Twój doradca powinien zebrać od Ciebie m.in. takie informacje jak: powierzchnia i kąt nachylenia dachu oraz roczne zużycie prądu z elektrowni. Wówczas dowiemy się, jaki będzie koszt całej inwestycji. Dobrze zaprojektowana instalacja z zoptymalizowanym zapotrzebowaniem energetycznym, jest w stanie zwrócić się w przeciągu 7/8 lat. Oprócz tego możemy przystąpić do programu dofinansowującego „Mój prąd”. Jest to sposób na otrzymanie nawet do 50% dopłaty do całej inwestycji (maksymalnie 5000 zł). Wystarczy drogą elektroniczną złożyć w danym terminie wniosek. Tym sposobem koszt całej instalacji zwróci się jeszcze szybciej. Jeżeli chcesz całkowicie usamodzielnić się energetycznie, możesz zrezygnować z usług swojego dostawcy prądu. Wystarczy, że zamontujesz akumulator, w którym będziesz gromadził nadmiar energii ze słońca. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem i montażem akumulatora. Każdy sposób na oszczędzanie pieniędzy i dbanie o środowisko jest dobry. Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, które zaspokoi wszystkie oczekiwania Twoje i Twojej rodziny.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie