Ile zaoszczędzisz stosując panele fotowoltaiczne?

Piotr Kowalczyk
20.10.2020

Jesteśmy coraz bardziej świadomi naszego wpływu na środowisko, dlatego szukamy technologii, które pozwalają nam żyć w sposób komfortowy i ekologiczny równocześnie. Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Przydomowe elektrownie fotowoltaiczne są w stanie zaspokoić nawet w stu procentach zapotrzebowanie człowieka na energię elektryczną korzystając z OZE, czyli odnawialnego źródła energii – w tym przypadku promieniowania słonecznego. Istotny jest również aspekt ekonomiczny fotowoltaiki. Systemy fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić spore kwoty na rachunkach za prąd, energia słoneczna jest bowiem ogólnodostępna i… darmowa! Czy warto inwestować w moduły fotowoltaiczne do domu?

Czy fotowoltaika w domu ma sens?

Przydomowa elektrownia solarna pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną każdej rodziny (bez względu na jej liczebność) – pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrana wielkość i moc całej instalacji. W Polsce średnie nasłonecznienie wynosi około 1000 kWh/m2, co czyni z naszego kraju przyzwoitą lokalizację dla solarnych inwestycji. 

Decydując się na budowę przydomowej elektrowni słonecznej musimy liczyć się ze sporym, jednorazowym wydatkiem – wyższym niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań energetycznych. Jednak po uruchomieniu instalacji – prąd elektryczny będziemy mieć za darmo (lub nasze rachunki znacząco się zmniejszą), a być może uda nam się nawet na tym wszystkim zarobić. Ile możemy zaoszczędzić i kiedy spodziewać się zwrotu z inwestycji?

Po jakim czasie inwestycja się zwróci?

Zwrot z inwestycji zależy przede wszystkim od wysokości poniesionych kosztów oraz średniego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczna naszego domostwa. Przyjmuje się, że średni koszt inwestycji trójfazowej, o mocy przekraczającej 3 kW wynosi około 6-7 tyś za 1 kW – w tę cenę wliczony jest już projekt i montaż oraz wszystkie elementy instalacji (od paneli fotowoltaicznych, przez okablowanie, zabezpieczenia, do inwertera). 

Można więc łatwo obliczyć, że elektrownia słoneczna o mocy 3 kW będzie kosztowała około 18 tyś zł, a elektrownia o mocy 5 kW – około 30 tyś zł. Elektrownie solarne o mocy 3-5 kW są w stanie w 100% pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną 4-6 osobowej rodziny (w zależności od indywidualnych potrzeb i nawyków, oczywiście).

Mając powyższą wiedzę, możemy obliczyć szybkość zwrotu z inwestycji. Przyjmując, że rachunki za energię elektryczną wynoszą rocznie średnio 2-3 tyś złotych – inwestycja w przydomową elektrownię słoneczną, za którą zapłaciliśmy około 20 tyś zł zwróci się po 6-8 latach.

Ile kosztuje utrzymanie paneli słonecznych?

Elektrownie słoneczne są samoobsługowe, a ich eksploatacja nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych wydatków. Konieczne jest oczywiście przeprowadzanie regularnych przeglądów i serwisów, z których większość jest jednak objęta umową gwarancyjną i z reguły nie wiąże się z dodatkowymi opłatami (lub są one stosunkowo niewielkie). Warto zainwestować w ogniwa fotowoltaiczne wysokiej jakości, które będą charakteryzowały się większą trwałością, żywotnością i sprawnością – jakość i nieco wyższa cena przełożą się więc bezpośrednio na opłacalność i wydajność całej inwestycji.

Tekst powstał we współpracy z vosti.pl,  firmą specjalizującą się w dostarczaniu gospodarstwom domowym i firmom zestawów fotowoltaicznych najwyższej jakości.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie