Fotowoltaika – sposób na mniejsze rachunki za prąd

Krzysztof Jagielski
14.01.2021

Coraz częściej możemy zobaczyć w Polsce panele fotowoltaiczne. To unikalny sposób na obniżenie rachunków za prąd i czerpanie darmowej, ekologicznej energii ze Słońca. Ponadto korzystne ustawodawstwo i liczne dofinansowania sprawiają, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem, a energia słoneczna wkrótce może być częściej wykorzystywana niż wiatrowa. Chcesz zobaczyć, jak może wyglądać Twój przyszły rachunek za prąd? Od czego zależą oszczędności? Wyjaśniamy poniżej.

Co to jest fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z szeregu urządzeń, z których kluczowe są moduły fotowoltaiczne, absorbujące promieniowanie słoneczne i zamieniające je dzięki płytkom krzemowym w prąd stały, a także inwerter, który przekształca go w prąd zmienny. Moduły umieszcza się najczęściej na dachu budynku lub na gruncie obok niego. Stosuje się ją zarówno w domu, jak i w firmach i innych lokalach użytkowych.

Moc instalacji określa się w specjalnej jednostce kWp. Instalacja o mocy 5kWp z powodzeniem pokryje większość zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa domowego, które rocznie zużywa około 5000 kWh. By dobrać moc (a zatem wielkość instalacji fotowoltaicznej) niezbędna jest analiza zużycia prądu, czyli sama ilość energii pobranej w danym okresie. Sam rachunek za prąd nie jest odpowiedzią, bo zawiera opłaty stałe, które nie mają związku z ilością wykorzystanej energii elektrycznej. Chodzi o dane z licznika. Warto również mieć na uwadze, czy zamierza się kupić w najbliższym czasie dodatkowe urządzenia, na przykład klimatyzator. Chodzi konkretnie o liczbę kWh za dany okres. 5kWp pokrywa 90% przeciętnego zapotrzebowania na prąd czteroosobowego gospodarstwa domowego.

Zalety fotowoltaiki

  • Jest całkowicie przyjazna dla środowiska.
  • Możliwe jest skorzystanie z dofinansowania na nią.
  • Pozwala uniezależnić się od wzoru cen prądu. Szacuje się, że z roku na rok oszczędności dzięki fotowoltaice będą coraz wyższe właśnie dzięki rosnącym cenom za kWh.
  • Możesz oddawać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej, by następnie pobierać prąd bezpłatnie - o tym napiszemy szerzej nieco później.
  • Instalacja nie wymaga uciążliwej konserwacji – jedynie mycia modułów dwa razy do roku.
  • Jest bezobsługowa.
  • Dzięki wysokim oszczędnościom inwestycja szybko się zwraca. Najczęściej okres ten wynosi od 5 do 7 lat.
  • Zakup i montaż instalacji jest objęty ulgą termomodernizacyjną.

Jak fotowoltaika obniża rachunki?

Przyjmijmy, że Twoje roczne zużycie prądu wynosi 5000 kilowatogodzin. Średnia cena w 2020 roku to 0,617 zł za kilowatogodzinę. W ciągu roku zapłacisz zatem około 3085 zł, czyli prawie 260 zł miesięcznie. Twoja instalacja o mocy 5 kWp wyprodukuje przez rok około 4500 kilowatogodzin. Oznacza to, że Twoja opłata za energię wyniesie 308,50 złotych!

To oczywiście znaczne przybliżenia, ale na tym przykładzie doskonale widać, jak łatwo można obniżyć rachunki za prąd. Miesięczna opłata wyniesie w takiej sytuacji 25,71 złotych, natomiast doświadczenia naszych klientów pokazują, że często jest jeszcze niższa, w zależności od zużycia energii w domu. Nie jest możliwa redukcja rachunku do zera – niezależnie od ilości wykorzystanej energii, zawsze pobierane są dodatkowe opłaty.

Kim jest prosument?

Wpływ ma na to również fakt, że jako właściciel instalacji możesz pełnić rolę prosumenta. Podczas montażu fotowoltaiki nie odcinasz się od zakładu energetycznego, wręcz przeciwnie – możesz wykorzystać licznik dwukierunkowy. Odtąd będziesz mógł oddawać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. W sezonie letnim, kiedy czas pracy instalacji jest dłuższy ze względu na liczbę godzin słonecznych, moduły produkują zbyt dużo prądu, byś mógł go zużyć. Wtedy oddajesz go do sieci.

Następnie masz 365 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego, by odebrać 80% lub 70% (w zależności od wielkości instalacji) oddanej energii. W ten sposób możesz zredukować koszty zimą, kiedy dzień jest krótszy, przez co konieczne jest dłuższe korzystanie z prądu od zakładu energetycznego.

Boniterm - fotowoltaika dla Ciebie!

Jeśli przekonały Cię powyższe korzyści z paneli fotowoltaicznych lub masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami! Przeprowadzamy cały proces doboru, projektowania i montażu systemu, służąc długoletnim doświadczeniem i ekspercką wiedzą. Fotowoltaika nie ma dla nas tajemnic. Oferujemy sprzęt renomowanych marek, dzięki któremu możemy zagwarantować najwyższą wydajność i optymalne działanie. Fotowoltaika? Wybierz Boniterm!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.