Dlaczego moc instalacji fotowoltaicznej zawsze należy dobierać z zapasem?

Mateusz Rąbalski
07.12.2020

Wielu inwestorów przymierzających się do zakupu instalacji fotowoltaicznej mylnie zakłada, że jej moc powinna ściśle odpowiadać rocznemu zużyciu prądu w gospodarstwie domowym. Dobra praktyka instalacyjna nakazuje lekkie przewymiarowanie instalacji. Przykładowo: jeśli roczne zużycie wynosi 3000 kWh, to sama instalacja powinna mieć moc około 4 kWp lub nieco więcej. Dlaczego to takie ważne? Kluczowe argumenty znajdziesz w naszym poradniku.

Warunki programu „Prosument”

Na początek wypada wyjaśnić, że zdecydowana większość instalacji fotowoltaicznych montowanych w Polsce wymaga podłączenia do sieci energetycznej. Są to więc tzw. instalacje on-grid. Oznacza to, że wyprodukowana energia, która nie jest zużywana bieżąco w gospodarstwie domowym, jest odprowadzana do sieci, skąd następnie można ją odebrać. Ale nie w całości!

Potrącany jest „podatek” w wysokości 20%. Czyli: jeśli wprowadzimy do sieci 1 kWh energii, to odebrać możemy tylko 0,8 kWh. Jest to najważniejszy argument przemawiający za tym, aby przewymiarować instalację o minimum 20%, bo tylko wtedy można mieć nadzieję na pełne zaspokojenie potrzeb energetycznych budynku bez konieczności kupowania prądu z zakładu energetycznego.

Konieczność zgromadzenia energii na sezon zimowy

Przewymiarowanie instalacji fotowoltaicznej jest szczególnie ważne w takim kraju, jak Polska, gdzie przez pół roku zmagamy się z umiarkowanym lub niskim nasłonecznieniem. Płynie z tego prosty wniosek: instalacja musi umożliwić wyprodukowanie takiej ilości energii w sezonie wiosenno-letnim, aby kompensowała się ona z energią pobraną z sieci z sezonie jesienno-zimowym.

Prognozowany wzrost zużycia energii po montażu instalacji

Standardem jest to, że właściciele instalacji fotowoltaicznej zaczynają stopniowo zużywać coraz więcej energii. Nie muszą się już ograniczać, dlatego chętniej korzystają z energochłonnych urządzeń, inwestują w klimatyzację czy zaczynają podgrzewać wodę użytkową prądem. Jest to zupełnie normalne, ale taką zmianę podejścia trzeba przewidzieć na etapie dobierania mocy instalacji.

Koszt przewymiarowania instalacji nie jest bardzo wysoki

Zawsze taniej jest zainwestować w nieco mocniejszą instalację fotowoltaiczną niż ją w przyszłości rozbudowywać. Na tym etapie różnica w koszcie wykonania instalacji o mocy 4 lub 5 kWp będzie do zaakceptowania. Ewentualne dołożenie kolejnych ogniw czy tym bardziej wymiana falownika pociągną za sobą znacznie większe wydatki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.