Czy fotowoltaika „po nowemu” wciąż się opłaca? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Antoni Kwapisz
10.11.2022

1 kwietnia 2022 roku w Polsce skończył się boom na domowe instalacje fotowoltaiczne. Tego dnia przestała obowiązywać stara ustawa o prosumencie, a w życie weszły nowe, dużo mniej korzystne przepisy. Każda mikroinstalacja włączona do sieci po 1 kwietnia jest już rozliczana w oparciu o tzw. net-billing, co w dużym uproszczeniu oznacza, że właściciel sprzedaje nadwyżki energii zakładowi energetycznemu. Pomimo tego fotowoltaika nadal może się opłacać, ale tylko po spełnieniu kilku warunków.

Zwiększenie autokonsumpcji

Podstawą opłacalności zamontowania instalacji fotowoltaicznej jest to, czy gospodarstwo domowe będzie w stanie maksymalnie wykorzystać produkowany prąd, czyli zużywać go na bieżąco. Nazywamy to autokonsumpcją.

Kompletnie nie opłaca się wprowadzać nadwyżek energii do sieci, stąd warto wcześniej przemyśleć rozwiązania pozwalające zużywać prąd z instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby. Może to być np. ogrzewanie elektryczne czy duży bufor ciepła.

Magazyn energii

Technologia domowych magazynów energii wciąż jest w powijakach, natomiast już dziś istnieją rozwiązania pozwalające zatrzymywać i przechowywać nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności wprowadzania ich do sieci i sprzedawania zakładowi energetycznemu na niekorzystnych warunkach.

Oczywiście magazyn energii to dodatkowy, niemały koszt, stąd ponownie trzeba wrócić do kwestii opłacalności i dokładnie policzyć rzeczywistą rentowność takiej inwestycji.

Zwiększone zapotrzebowanie na energię w okresie dużej produkcji własnej

W Polsce instalacja fotowoltaiczna produkuje największe ilości prądu od wiosny do jesieni. Zimą produkcja niemal zamiera, dlatego właściciele nowych instalacji powinni dążyć do zwiększenia autokonsumpcji właśnie w okresie między marcem a październikiem.

Fotowoltaika może więc być opłacalna dla osób, które np. zużywają sporo energii na klimatyzowanie pomieszczeń czy dogrzewają się klimatyzacją w okresach przejściowych.

Fotowoltaika? Polecamy firmę Hegon, która posiada wieloletnie doświadczenie w segmencie PV, i oferuje klientom instalacje wyposażone w komponenty wysokiej klasy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie