Audyt fotowoltaiczny – na czym to polega?

Mateusz Rąbalski
03.02.2022

Decyzja o zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną nie jest prosta. Wszystko dlatego, że mówimy tutaj o sporym wydatku, często liczonym w dziesiątkach tysięcy złotych, a to stanowi duże obciążenie finansowe dla przeciętnej polskiej rodziny. Tym bardziej warto zadbać o to, aby nie popełnić błędu i kupić taką instalację, która rzeczywiście jest dobrze dopasowana do budynku i zapewni inwestorom znaczące obniżenie rachunków za prąd. W dużej mierze jest to uzależnione od przeprowadzenia audytu fotowoltaicznego. Na czym polega taki audyt? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny to nic innego, jak fachowe sprawdzenie miejsca inwestycji, wyciagnięcie wniosków oraz dopasowanie instalacji PV do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Wynik audytu jest podstawą do dobrania mocy instalacji, miejsca montażu paneli fotowoltaicznych oraz wykonania projektu systemu PV.

Kto przeprowadza audyt?

Zawsze musi to być osoba posiadająca wysokie kwalifikacje zawodowe w zakresie doboru i montażu instalacji fotowoltaicznych. Audytu nie należy mylić z wizytą handlowca, który rzuci okiem na budynek, rachunki za prąd klientów i w 5 minut rozrysuje instalację na kartce papieru. To nie ma nic wspólnego z badaniem aspektów technicznych, które będą mieć kluczowy wpływ na sprawność instalacji, a tym samym na okres zwrotu z inwestycji.

Co jest sprawdzane w ramach audytu fotowoltaicznego?

Ekspert ocenia wszystkie aspekty, które decydują o doborze poszczególnych komponentów instalacji, mocy systemu PV, miejscu montażu oraz rodzaju zabezpieczeń. W ramach audytu fotowoltaicznego fachowiec musi więc sprawdzić takie rzeczy, jak:

  • aktualne zużycie energii w gospodarstwie domowym,
  • lokalizacja budynku,
  • skierowanie połaci dachu względem stron świata,
  • rodzaj pokrycia dachowego i stan konstrukcji dachu,
  • ewentualne przeszkody mogące rzucać cień na moduły PV (naturalne i infrastrukturalne),
  • przewidywane zużycie energii w kolejnych latach,
  • stan instalacji elektrycznej w budynku,
  • kąt nachylenia dachu.

Jak widzisz audyt fotowoltaiczny to bardzo ważny etap przygotowań do wyboru oraz zainstalowania konkretnej instalacji PV. Jeśli wstępnie wybrana firma go nie oferuje i nawet o nim nie wspomina, to lepiej dobrze się zastanów, czy na pewno chcesz jej powierzyć tak kosztowną inwestycję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie