Niemcy rezygnują z węgla i… mogą za to słono zapłacić

Mateusz Rąbalski
09.04.2019

Po tym, jak Niemcy oficjalnie poinformowały o nieodwołanym odejściu od energetyki węglowej, na rząd spadła fala krytyki wewnętrznej. Pomysł ten jest podważany przez władze landów górniczych, ale też firmy energetyczne, które dziś zarządzają elektrowniami węglowymi w Niemczech. Jedna z nich, spółka RWE, wprost domaga się bardzo wysokich rekompensat finansowych.

Koniec węgla, początek kłopotów?

RWE, jedna z największych spółek energetycznych w Niemczech, jest bardzo zaniepokojona zapowiedzianym zamknięciem wszystkich elektrowni węglowych u naszych zachodnich sąsiadów. Przypomnijmy, że niemiecki rząd przyjął deklarację o całkowitej rezygnacji z energetyki węglowej do 2038 roku.

Dla koncernu RWE i podobnych mu spółek oznacza to oczywiste straty, które z jednej strony są spowodowane koniecznością restrukturyzacji, a z drugiej zmianą modelu biznesowego i zainwestowaniem w alternatywne źródła energii.

Dyrektor generalny RWE Martin Schmitz zapowiedział już, że koncern będzie oczywiście respektować nowe regulacje, ale oczekuje przy tym finansowej pomocy państwa. RWE deklaruje chęć zamknięcia swoich elektrowni na węgiel brunatny do 2023 roku. Będzie to jednak możliwe jedynie wtedy, gdy niemiecki rząd dopłaci koncernowi od 1,2 do 1,5 miliarda euro za każdy gigawat. Schmitz zapowiedział również gotowość do odpuszczenia eksploatacji lasu Hambach, ale także w zamian za rekompensaty finansowe.

Zagrożone miejsca pracy

RWE obecnie zatrudnia około 10.000 osób pracujących tylko w kopalniach odkrywkowych i elektrowniach węglowych. W przypadku zamknięcia tych zakładów pracę do 2023 roku straci co najmniej 2700 osób. Koncern otwarcie straszy więc kosztami społecznymi transformacji, co ma wymusić na rządzie przychylne podejście do kwestii udzielenia pomocy finansowej spółkom energetycznym.

Jednocześnie RWE deklaruje, że jest przygotowane do przejścia na zieloną energię. Koncern poinformował o planach przejęcia swojej spółki zależnej Innogy, co pozwoli RWE zostać trzecim największym producentem energii elektrycznej z OZE w Europie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie