Ekogroszek to jedno z najbardziej pożądanych w tym momencie paliw na naszym rynku. Idealnie nadaje się do wielu kotłów, powszechnie używanych w polskich domach, a jednocześnie odznacza się szeregiem zalet, których nie posiadają inne paliwa. Poznaj jego najważniejsze cechy, aby zawsze wybierać najlepszy.
Czym jest ekogroszek?
Pierwsze pytanie, które warto sobie zadać, to właśnie pytanie o sam ekogroszek. Jest to rodzaj materiału opałowego, który z wyglądu przypomina węgiel. Jednak za sprawa swoich właściwości jest paliwem znacznie bardziej ekonomicznym w czasie wykorzystania, a także ekologicznym. Odznacza się szeregiem cech, na które warto zwrócić uwagę już na etapie jego zamawiania, dzięki czemu możliwe będzie wybranie najlepszego jego rodzaju.
Ekogroszek ma formę drobnych „węgielków”, zazwyczaj sięgających do 3 cm. Pakowany jest w wygodne worki o różnych pojemnościach, dzięki czemu jest wygodny w transporcie i przechowywaniu. Co więcej, wybierając materiał opałowy od firmy Pan Groszek, możemy mieć pewność, iż będzie on dostarczony prosto pod wskazany adres w najwygodniejsze, workowanego formie, co jest dodatkowym ułatwieniem.
Wilgotność ekogroszku
Jednym z pierwszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę, kupując ekogroszek, jest jego wilgotność. Powinna być jak najniższa i nie może przekraczać 10%. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ wilgotny ekogroszek ma obniżone parametry grzewcze. Jego kaloryczność spada, jest też mniej odporny na spiekanie. Co więcej, woda występująca w ekogroszku może przyczynić się do powstawania rdzy w kotle, a także do zwiększenia emisji substancji szkodliwych.
Wartość opałowa
Jeden z najważniejszych parametrów ekogroszku to jego wartość opałowa, która odpowiada za ilość ciepła emitowaną w trakcie spalania. Im większa kaloryczność tym skuteczniejsze jest ogrzewanie. Najlepsze rodzaje ekogroszku, oferowane przez markę Pan Groszek, mają wartość opałową sięgającą 29 MJ/kg.
Spiekalność
Bardzo istotnym parametrem jest także spiekalność ekogroszku. Jest to parametr, który pomaga w ocenie, jaka zdolność do przechodzenia w stan plastyczny ze stanu stałego ma materiał opałowy. W efekcie spięła się on w koks, co może powodować późniejsze problemy. Z tego względu wartość spiekalności powinna być jak najniższa i w dobrej jakości ekogroszku nie przekracza 10 RI.
Ilość popiołu w ekogroszku
Ostatnim parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest ilość popiołu, która znajduje się w ekogroszku. Na pytanie, ile powinno go tam być, odpowiedź jest bardzo prosta: jak najmniej. Popiół to materiał niepalny, który pozostaje na dnie kotła. Przyczynia się do konieczności częstszego jego oczyszczania, a jednocześnie obniża jakość i wydajność ekogroszku. Im wyższa ilość popiołu, tym tak naprawdę mniej ciepła uzyskujemy. Z kolei im popiołu mniej, tym bardziej wartościowy mamy opał i tym bardziej komfortowo będziemy go używać.
Artykuł partnera