Kotłownie na paliwo stałe wrócą do łask?

Piotr Kowalczyk
13.01.2022

Od kilku lat trwa kampania mająca na celu zniechęcenie właścicieli domów jednorodzinnych oraz lokali z samodzielnym systemem grzewczym do korzystania z kotłów na paliwo stałe. W tym celu m.in. uruchomiono program „Czyste Powietrze” pozwalający uzyskać dotację do wymiany starego kotła węglowego na nowoczesny gazowy, pompę ciepła czy przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej. Problem w tym, że osoby, które zdecydowały się na ten krok w ciągu ostatniego roku, dziś prawdopodobnie żałują. Wszystko przez drożyznę. Czy zatem kotły na paliwo stałe wrócą do łask?

Gaz nie truje, ale słono kosztuje

W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się właściciele domów, którzy przeszli na ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Wzrost cen obu nośników energii jest szokujący, co przełożyło się na wysokość rachunków. W skrajnym przypadku ktoś, kto w 2021 roku ogrzewał dom kotłem węglowym, w 2022 zapłaci za gaz minimum trzykrotnie więcej niż wcześniej za węgiel. Podobna skala podwyżek czeka osoby, które przeszły na pompę ciepła, ale przy tym nie zadbały o odpowiednią izolację budynku.

Trudno natomiast oczekiwać, że ktoś z przyjemnością wyda na przykład 6000 zł rocznie zamiast 3000 zł tylko po to, aby mieć poczucie, że zrobił dobry uczynek dla klimatu. W warunkach drożyzny trudno będzie przekonać kolejne gospodarstwa domowe do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła. Część z nich nadal będzie eksploatowana, nawet nielegalnie.

Rośnie zainteresowanie kotłami na paliwo stałe

Po latach zastoju sprzedawcy urządzeń grzewczych znów obserwują spore zapotrzebowanie na kotły zasilane paliwami stałymi. Oczywiście mówimy tutaj wyłącznie o kotłach 5 klasy energetycznej, które charakteryzuje wysoka sprawność i tym samym mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Jeśli dalej będziemy świadkami takich zawirowań na rynku cen gazu i prądu, to można się spodziewać, że Polacy wrócą do spalania węgla, drewna lub przeproszą się z biomasą (głównie pelletem).

Wszystko dlatego, że kotłownia zasilana paliwem stałym daje jednak znacznie większe możliwości w zakresie lawirowania pomiędzy różnymi nośnikami energii, w zależności od tego, które paliwo aktualnie bardziej się opłaca. Posiadacze kotłów gazowych, a tym bardziej pomp ciepła mogą o tym tylko pomarzyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie