Kiedy warto zdecydować się na kocioł na biomasę?

Antoni Kwapisz
26.02.2019

Kocioł na biomasę to bardzo rozsądny wybór dla inwestorów, którym zależy na zachowaniu niskich kosztów ogrzewania, a jednocześnie na komfortowej eksploatacji. Udział takich konstrukcji w polskim rynku energetycznym sukcesywnie rośnie. Nic dziwnego: ceny zaawansowanych kotłów biomasowych nie przerażają, dostępność paliwa jest wystarczająca, a jego ceny konkurencyjne w porównaniu z np. węglem czy gazem. W tym poradniku podpowiadamy, kiedy inwestycja w kocioł na biomasę jest najbardziej wskazana.

Brak sieci gazowej

Zainteresowanie kotłami na biomasę jest szczególnie duże na terenach niezgazyfikowanych, których przecież w Polsce nie brakuje. Jeszcze do niedawna kluczowym kryterium wyboru działki inwestycyjnej czy budowlanej była właśnie możliwość przyłączenia się do sieci gazowej. Obecnie jednak inwestorzy mają większe pole manewru w zakresie zbudowania ekologicznej, taniej i przyjaznej w eksploatacji kotłowni.

Kocioł na biomasę, chociażby na pellet, jest znakomitą alternatywą dla kotła gazowego. Owszem, trzeba poświęcić trochę czasu na zamówienie i rozładowanie paliwa, a później na regularne uzupełnianie zasobnika, jednak ten „wysiłek” równoważą korzyści finansowe oraz bezpieczeństwo energetyczne. Nie zapominajmy, że biomasa pod każdą postacią jest paliwem w 100% odnawialnym, czego nie można powiedzieć o gazie ziemnym, nie wspominając już o propanie.

Dofinansowanie

Boom na kotły spalające biomasę wywołało uruchomienie licznych programów samorządowych, w ramach których mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie do wymiany nie ekologicznego kotła grzewczego. Jest to skuteczny sposób walki ze zjawiskiem smogu, ale też z ubóstwem energetycznym. W sukurs samorządom przyszedł również rząd, który uruchomił cieszący się ogromnym zainteresowaniem program „Czyste powietrze”.

Aby zostać beneficjentem programu dopłaty do wymiany źródła ciepła, należy zutylizować stary kocioł i zdecydować się na zakup ekologicznego urządzenia. Tutaj wybór bardzo często pada właśnie na kocioł zasilany biomasą. Dlaczego? Ponieważ cena tego paliwa nie odbiega znacząco od cen węgla kamiennego, dzięki czemu na zakup pelletu czy zrębki drzewnej mogą sobie pozwolić nawet osoby gorzej sytuowane. Ponadto kocioł na biomasę gwarantuje bardzo wysoki komfort obsługi, porównywalny z tym, jaki daje kocioł gazowy. 

Inwestycja na zielonym osiedlu

Polskie gminy coraz częściej narzucają wybór ekologicznego źródła ogrzewania już na etapie wydawania warunków zabudowy. W takiej sytuacji inwestor jest zmuszony do wyposażenia kotłowni w przyjazne środowisku urządzenie grzewcze. Te kryteria oczywiście spełnia kocioł na biomasę, który staje się naturalnym wyborem w sytuacji braku możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci gazowej.

Również inwestorzy komercyjni, czyli deweloperzy, coraz mocniej interesują się przemysłowymi kotłami na biomasę, zdolnymi do zaopatrywania w ciepło całych osiedli mieszkaniowych. Informacja o ekologicznym ogrzewaniu jest dużym atutem z perspektywy potencjalnych nabywców mieszkania czy domu.

To tylko wybrane, ale bardzo życiowe argumenty przemawiające za wyborem kotła na biomasę. Wyniki sprzedaży tego typu urządzeń potwierdzają natomiast, że Polacy mają coraz większą świadomość ekologiczną i chcą instalować urządzenia przyjazne zarówno środowisku naturalnemu, jak i ich portfelom.

Artykuł powstał przy współpracy z Schmid Energy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie