Dymienie z drzwiczek kotła węglowego – jakie mogą być przyczyny?

Piotr Kowalczyk
26.07.2021

W prawidłowo wykonanej instalacji grzewczej opartej na kotle węglowym nie ma prawa dochodzić do takich sytuacji, jak dymienie z drzwiczek. Mimo to podobny problem obserwuje w swoich kotłowniach wielu właścicieli domów czy firm. Czym może to być spowodowane? Najczęstsze przyczyny omawiamy w naszym poradniku.

Zacznij od sprawdzenia tych rzeczy

Dymienie z drzwiczek kotła węglowego może mieć związek z niedrożnością komina lub kanału dymnego w kotle. Warto więc sprawdzić, kiedy ostatni raz był przeprowadzany przegląd przewodu kominowego i wezwać kominiarza. W grę niestety może wchodzić również błąd projektanta lub wykonawcy kotłowni, który nie zwrócił uwagi, że przekrój komina jest zbyt mały w stosunku do mocy kotła.

Inne możliwe przyczyny dymienia z drzwiczek kotła węglowego to:

  • nieszczelność na przyłączu kotła do komina,
  • brak kanału nawiewnego do kotłowni (czyli niesprawna wentylacja),
  • nieszczelność na drzwiczkach (warto sprawdzić sznur uszczelniający i ewentualnie go wymienić).

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Podjęte środki zaradcze są oczywiście uwarunkowane przyczyną dymienia z drzwiczek kotła węglowego. Na pewno jednak dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie gruntownego czyszczenia kotła oraz samego komina. Sprawdzamy również uszczelnienia – jeśli nieszczelność pojawiła się na przyłączu kotła do komina, to można ją usunąć przy pomocy specjalnego silikonu wysokotemperaturowego.

W sytuacji, gdy problem jest spowodowany brakiem wentylacji nawiewnej, to konieczne będzie wykonanie kanału o odpowiednim przekroju, co należy skonsultować z kominiarzem.

Czasami jednak wystarczy tylko przeprowadzić proste prace konserwacyjne, czyli wymienić sznur uszczelniający drzwiczki lub wyregulować ich zawiasy, o ile istnieje taka możliwość w danym modelu kotła grzewczego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie