Brak płomienia w kotle gazowym: poznaj najczęstsze przyczyny

Mariusz Siwko
16.04.2024

Spośród wielu rodzajów awarii, jakie mogą się przytrafić w kotle gazowym, do tych najczęściej występujących zaliczymy brak płomienia. Jest to wręcz standardowa usterka, która nie zawsze zwiastuje poważny problem z samym urządzeniem grzewczym. Typowe przyczyny braku płomienia w kotle gazowym omawiamy w naszym poradniku, podpowiadając również, jak samodzielnie zdiagnozować źródło problemu.

Brak gazu lub jego słaba jakość

Upewnij się, że dopływ gazu do pieca jest otwarty i że nie ma przerwy w dostawie gazu. Jeśli korzystasz z gazu płynnego, który został zatankowany od nowego dostawcy, to w grę może wchodzić słaba jakość samego paliwa lub konieczność zmodyfikowania ustawień kotła.

Zamknięte zawory gazowe

Sprawdź, czy zawory gazowe pieca i główny zawór gazu są w pozycji otwartej. Być może hydraulik wykonujący prace na instalacji zapomniał o tym szczególe.

Zapłonnik

Uszkodzony lub zabrudzony zapłonnik (świeca zapłonowa) może uniemożliwić zapłon. Zapłonnik może wymagać czyszczenia lub wymiany, co należy zlecić serwisowi kotła.

Awaria czujnika płomienia

Czujnik płomienia to bezpiecznik, który wykrywa obecność płomienia. Jeśli doszło do jego uszkodzenia, to piec może automatycznie się wyłączyć, aby zapobiec wyciekom gazu.

Zator w dyszy

Zanieczyszczenia lub osady mogą blokować dyszę, przez co gaz nie jest w stanie dotrzeć do palnika.

Problem z ciśnieniem gazu

Niewłaściwe ciśnienie gazu może uniemożliwić utrzymanie płomienia. Może to być wynik problemów z regulatorem ciśnienia lub zapowietrzenia instalacji np. po pracach serwisowych.

Usterka elektroniczna

Problemy z zapłonem lub utrzymaniem płomienia może spowodować również awaria elektroniki sterującej kotłem. Jest to niestety poważna usterka, która wymaga interwencji serwisu.

Zanieczyszczenie lub uszkodzenie palnika

Zanieczyszczenia lub uszkodzenia w komorze spalania mogą uniemożliwić prawidłowe spalanie gazu.

Jeśli udało Ci się wykluczyć najbardziej oczywiste przyczyny braku płomienia w kotle gazowym, a mimo to urządzenie nadal nie działa prawidłowo, to pozostał już tylko kontakt z serwisantem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie