Spośród wielu rodzajów awarii, jakie mogą się przytrafić w kotle gazowym, do tych najczęściej występujących zaliczymy brak płomienia. Jest to wręcz standardowa usterka, która nie zawsze zwiastuje poważny problem z samym urządzeniem grzewczym. Typowe przyczyny braku płomienia w kotle gazowym omawiamy w naszym poradniku, podpowiadając również, jak samodzielnie zdiagnozować źródło problemu.
Upewnij się, że dopływ gazu do pieca jest otwarty i że nie ma przerwy w dostawie gazu. Jeśli korzystasz z gazu płynnego, który został zatankowany od nowego dostawcy, to w grę może wchodzić słaba jakość samego paliwa lub konieczność zmodyfikowania ustawień kotła.
Sprawdź, czy zawory gazowe pieca i główny zawór gazu są w pozycji otwartej. Być może hydraulik wykonujący prace na instalacji zapomniał o tym szczególe.
Uszkodzony lub zabrudzony zapłonnik (świeca zapłonowa) może uniemożliwić zapłon. Zapłonnik może wymagać czyszczenia lub wymiany, co należy zlecić serwisowi kotła.
Czujnik płomienia to bezpiecznik, który wykrywa obecność płomienia. Jeśli doszło do jego uszkodzenia, to piec może automatycznie się wyłączyć, aby zapobiec wyciekom gazu.
Zanieczyszczenia lub osady mogą blokować dyszę, przez co gaz nie jest w stanie dotrzeć do palnika.
Niewłaściwe ciśnienie gazu może uniemożliwić utrzymanie płomienia. Może to być wynik problemów z regulatorem ciśnienia lub zapowietrzenia instalacji np. po pracach serwisowych.
Problemy z zapłonem lub utrzymaniem płomienia może spowodować również awaria elektroniki sterującej kotłem. Jest to niestety poważna usterka, która wymaga interwencji serwisu.
Zanieczyszczenia lub uszkodzenia w komorze spalania mogą uniemożliwić prawidłowe spalanie gazu.
Jeśli udało Ci się wykluczyć najbardziej oczywiste przyczyny braku płomienia w kotle gazowym, a mimo to urządzenie nadal nie działa prawidłowo, to pozostał już tylko kontakt z serwisantem.