Awaryjne źródło ciepła dla domu – jakie opcje mamy do wyboru?

Krzysztof Jagielski
28.04.2022

Żyjemy w bardzo niepewnych i… drogich czasach. Szczególnie mocno uderzają nas po kieszeni ceny paliw i nośników energii. Nic dziwnego, że co bardziej zapobiegliwi już kombinują, jaki system grzewczy dla domu wybrać, aby płacić jak najmniej. Podstawą jest posiadanie awaryjnego źródła ciepła. Takiego, które przyda się w czasie np. dłuższej przerwy w dostawach prądu czy wtedy, gdy podstawowe źródło będzie zbyt drogie w eksploatacji (np. kocioł gazowy). Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Kominek

To prawdopodobnie najlepszy wybór dla domu. Kominek, alternatywnie popularna koza, zapewni dużą ilość ciepła w okresach przejściowych, jak również zimą, gdyby przytrafił się czasowy blackout. Oczywiście mówimy tutaj o klasycznym kominku, bez płaszcza wodnego. Jeśli tylko w domu jest na niego miejsce i mamy do dyspozycji wolny komin, to warto się na takie rozwiązanie zdecydować.

Niewielki kocioł na paliwo stałe

Jest to rozwiązanie kontrowersyjne i nie wszędzie będzie można je zastosować. Jeśli jednak np. masz piwnicę czy niewykorzystaną kotłownię i możesz sobie pozwolić na montaż niewielkiego kotła na paliwo stałe, to przemyśl tę opcję.

Taki kocioł przyda się w czasie, gdy nie będzie Cię stać na użytkowanie podstawowego źródła ciepła. Może również zapewnić akceptowalną temperaturę w domu w czasie długiej przerwy w dostawach prądu (pompę i sterownik zasilisz z agregatu czy akumulatora).

Grzejniki elektryczne

Choć używanie takich grzejników kojarzy się z bardzo wysokimi kosztami, to w rzeczywistości wcale nie jest tak źle. Zwłaszcza, gdy uruchamiamy je tylko okazjonalnie, aby się dogrzać czy przeczekać okres wysokich stawek za gaz, węgiel i inne nośniki energii. Umiejętnie użytkowane grzejniki elektryczne mogą być całkiem ekonomiczne, szczególnie wtedy, gdy korzystamy z taryfy nocnej i weekendowej lub posiadamy własną instalację fotowoltaiczną.

Klimatyzator

Posiadanie klimatyzacji w domu nie jest już żadnym luksusem – ceny takich urządzeń wyraźnie spadły, a koszty ich użytkowania są naprawdę niskie. Z klimatyzatora można korzystać również w funkcji grzania, co jest ciekawym rozwiązaniem w okresach przejściowych. W razie przerwy w dostawach energii klimatyzator można zasilać z agregatu prądotwórczego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie