Kominek na pellet? Bardzo dobry pomysł!

Jerzy Biernacki
11.10.2016

Większość nowobudowanych domów jednorodzinnych jest wyposażonych we wkłady kominkowe o małej mocy. To nie tylko spełnienie marzeń domowników o „domowym ognisku”, ale też przejaw rozsądku. Alternatywne źródło ciepła może przydać się w niejednej sytuacji. Dobrze zaprojektowany kominek spokojnie poradzi też sobie z ogrzewaniem całego domu. Szczególnie taki zasilany pelletem. To wciąż niezbyt popularne, a niezwykle korzystne rozwiązanie.

Wysoka estetyka i duże możliwości grzewcze

W tym przypadku prawidłowo należy mówić o piecach grzewczych, a nie kominkach. Różnica polega bowiem na tym, że nie mamy do czynienia z klasycznym wkładek i obudową, ale z zewnętrzną jednostką grzewczą, z wyglądu przypominającą piec kaflowy lub popularną kozę.

Taki pieco-kominek prezentuje się bardzo efektownie, a ogromny wybór urządzeń pozwala dobrać je do praktycznie każdego rodzaju wnętrza. Są kozy o charakterze rustykalnym, nowoczesnym czy klasycznym.

Wygląd to jednak nie wszystko. Najważniejsze są możliwości grzewcze urządzenia. Pod tym względem kominki zasilane pelletem dystansują klasyczne wkłady. Dostępne są urządzenia w bardzo szerokim zakresie mocy grzewczych – nawet do 22-25 kW. To w zupełności wystarczy do ogrzania sporego domu i zapewnienia domownikom ciepłej wody użytkowej.

Kominek na pellet – jak to działa?

Kominek zasilany pelletem jest urządzeniem prawie bezobsługowym. Obsługa ogranicza się bowiem do okresowego dosypania paliwa do zasobnika oraz usuwania popiołu, którego jest nieporównywalnie mniej niż w przypadku opalania drewnem kawałkowanym.

Kominek jest wyposażony w automatyczny podajnik pelletu, który dawkuje paliwo w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Stałopalność dobrych urządzeń wynosi nawet dobę, ale zależy to od pojemności zasobnika. Do tego kominek posiada automatyczny wyciąg dymu, dzięki czemu nie ma ryzyka wydostawania się kłębów do pomieszczenia.

Warto wiedzieć

Sprawność nowoczesnych kominków na pellet przekracza już 80%.

Duża wygoda

Zaawansowane urządzenia są wyposażone w elektronikę sterującą, która pozwala np. zaprogramować pracę kominka według trybu życia domowników. Istnieje oczywiście możliwość zastosowania zewnętrznego termostatu uruchamiającego pracę pieca w razie spadku zadanej temperatury.

Prawidłowo dobrany i zamontowany kominek na pellet jest znakomity rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. Bez problemu poradzi sobie z ogrzaniem powierzchni, zapewni ciepłą wodę i bardzo wysoki komfort użytkowania. To dobra alternatywa dla zwykłego kominka, a nawet kotła na paliwo stałe, szczególnie jeśli w domu brakuje miejsca na stworzenie kotłowni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie