Jaki kominek wybrać? Najważniejsza jest jego przewidywana funkcja

Piotr Kowalczyk
24.07.2018

Wybór kominka do domu spędza sen z powiek niejednemu inwestorowi. To dość kosztowna inwestycja, dlatego nikt nie chce popełnić błędu. Kluczowe pytanie, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji, brzmi: jaką funkcję ma pełnić kominek? Znając odpowiedź będzie Ci o wiele łatwiej wybrać rozwiązanie idealnie odpowiadające Twoim potrzebom.

Funkcja dekoracyjna

Jeśli wiesz, że kominek będzie używany jedynie sporadycznie lub wcale, a bardziej zależy Ci na efektownej dekoracji salonu, to naprawdę nie ma sensu silić się na model z najwyższej półki. Takie parametry, jak moc wkładu, materiał, z jakiego został wykonany, a także doprowadzenie powietrza i pojemność załadunkowa, nie powinny mieć dla Ciebie większego znaczenia. Wybierz po prostu kominek, który Ci się podoba wizualnie i dobrze wpasuje się w dostępną przestrzeń.

Rada

W przypadku kominków mających pełnić tylko funkcję dekoracyjną, szczerze polecamy tzw. biokominek, którego montaż nie nastręcza żadnych problemów.

Awaryjne źródło ogrzewania

W takim przypadku musisz już podejść do sprawy bardziej kompleksowo. Jeśli chcesz mieć kominek po to, aby w razie potrzeby korzystać z jego możliwości grzewczych,  wybierz model o większej mocy, wystarczającej do ogrzania przynajmniej kilku pomieszczeń. Nadal jednak nie musi to być wkład z najwyższej półki.

Pamiętaj przy tym, że nawet kominek, który ma być używany „od wielkiego dzwona”, powinien zostać profesjonalnie zamontowany. Niezbędne będzie więc zatrudnienie fachowca do montażu kominka i obudowy, a także doprowadzenie powietrza do paleniska. Musisz również zainwestować w odpowiedni komin i wentylację w pomieszczeniu.

Podstawowe źródło ciepła

Tutaj sprawa jest oczywista. Jeśli kominek ma stanowić główne źródło ogrzewania budynku, nie ma miejsca na szukanie przesadnych oszczędności. Czeka Cię inwestycja w porządny wkład, najlepiej z płaszczem wodnym, który zapewni nie tylko wysoką sprawność, ale także odpowiedni komfort eksploatacji. Budową kominka powinien się zająć doświadczony instalator – w przypadku modelu z płaszczem wodnym konieczne będzie też doprowadzenie instalacji C.O. w miejsce posadowienia wkładu.

Alternatywą dla kominka z płaszczem wodnym może być zwykły wkład oraz zbudowanie instalacji DGP (dystrybucji gorącego powietrza), dzięki czemu ciepło będzie docierać do poszczególnych pomieszczeń systemem kanałów wentylacyjnych. Jest to jednak rozwiązanie mniej skuteczne, niż podłączenie kominka do instalacji C.O.

Podsumowując: zanim zdecydujesz się na konkretny model kominka, dobrze oceń swoje rzeczywiste potrzeby. Dzięki temu na pewno unikniesz kosztownego błędu, który w przyszłości może mieć poważne reperkusje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie