Zapotrzebowanie na gaz ziemny w Polsce drastycznie wzrośnie?

Krzysztof Jagielski
08.10.2021

Gaz ziemny coraz częściej jest wskazywany, jako paliwo najbliższej przyszłości. Szczególnie w takich krajach, jak Polska, trudno będzie przeprowadzić transformację energetyczną z pominięciem gazu. Nasza energetyka jest zbyt mocno uzależniona od paliw kopalnych, a jej potrzeb na pewno nie zaspokoją w pełni technologie OZE. Dlatego już teraz przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku lat zużycie gazu ziemnego w naszym kraju znacząco wzrośnie.

PGNiG szykuje się na zwiększone dostawy gazu

Z prognozy przygotowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wynika, że w ciągu 10 lat zapotrzebowanie na gaz ziemny w Polsce wzrośnie aż o 50 proc. Po części ma to związek z postępującym procesem gazyfikacji naszego kraju, a tym samym przyłączaniem do sieci nowych odbiorców. Nie bez znaczenia jest również stopniowe zastępowanie domowych kotłów węglowych nowoczesnymi jednostkami gazowymi tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej.

Najważniejsze jest natomiast to, że gaz ziemny jeszcze przez lata będzie traktowany w Polsce, jako paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej, a docelowe może być jej kluczowym elementem. Wszystko dzięki temu, że trwają już intensywne prace nad obniżeniem negatywnego wpływu pozyskiwania i spalania gazu na środowisko naturalne – tutaj największe nadzieje pokłada się w biometanie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie