W 2023 roku wraca VAT na gaz. Jaką stawkę zapłacimy?

Mariusz Siwko
22.12.2022

Od kilku tygodni wiemy, że 1 stycznia 2023 roku przestanie obowiązywać tzw. tarcza antyinflacyjna. Wraz z nowym rokiem wrócą stawki podatku VAT na paliwa, energię elektryczną i gaz ziemny – taką decyzję wymusiła Komisja Europejska. W samym środku sezonu grzewczego szczególnie dotkliwe może być przywrócenie podatku na paliwo gazowe. Rząd na razie nie deklaruje, jaka to będzie stawka.

Wróci 23% VAT na gaz ziemny?

Przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej obowiązywała 23-procentowa stawka podatku VAT na gaz ziemny. Naturalne byłoby zatem jej przywrócenie od 1 stycznia 2023 roku. Rząd jednak oficjalnie jeszcze tego nie potwierdza. Decyzja ma zostać ogłoszona do końca bieżącego roku.

Wiadomo, że po nowym roku ceny gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych i wrażliwych (m.in. szpitale) zostaną zamrożone na obecnym poziomie. Podwyżki i tak jednak będą z uwagi na powrót VAT-u. Rząd proponuje natomiast, aby gospodarstwa domowe znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, miały możliwość  odzyskania zapłaconego VAT-u. Ten projekt musi wcześniej przegłosować Sejm, a gotową ustawę podpisać prezydent.

Pewne jest, że w 2023 roku znacznie więcej za gaz zapłacą przedsiębiorcy, ponieważ tutaj strona rządowa mówi jasno: nie ma pieniędzy na zamrożenie cen błękitnego paliwa również dla tej grupy odbiorców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie