Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na gaz ziemny

Krzysztof Jagielski
04.04.2024

W 2024 roku gaz ziemny dla gospodarstw domowych jest znacznie tańszy, ale de facto… droższy. Ta zagmatwana sytuacja jest skutkiem wciąż obowiązującego zamrożenia cen.

Niższe taryfy, ale możemy płacić więcej

Prezes URE zatwierdził taryfy dla PGNiG OD i te na 2024 rok są aż o 34 proc. niższe od obowiązujących w ubiegłym roku. Odbiorcy jednak tego nie odczują, przynajmniej nie w pierwszym półroczu. Wszystko z powodu zamrożenia cen.

Problem może się pojawić jesienią i zimą 2024/2025, kiedy to – w przypadku braku dalszego zamrożenia stawek – zaczniemy płacić za gaz zgodnie z aktualnymi taryfami. Te, nawet po obniżce, są znacznie wyższe niż obowiązujące w ramach ustawowego zamrożenia.

Dla porównania: obecnie cena dla gospodarstw domowy wynosi 200,17 zł za MWh. Taryfa zatwierdzona przez Prezesa URE wprowadza natomiast stawkę 318,14 zł za MWh (w grupach taryfowych W-1.1, W-2.1 i W-3.6).

Paradoksalnie więc może się okazać, że pomimo aż 34-procentowej obniżki taryf, po 30 czerwca 2024 roku zauważamy znaczny wzrost cen paliwa gazowego na rachunkach, o ile rządz nie zdecyduje się na kontynuację ich zamrożenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie