Prezes URE popiera pomysł zamrożenia cen gazu dla gospodarstw domowych

Mariusz Siwko
22.09.2022

Każdy, kto ogrzewa dom gazem ziemnym lub używa tego paliwa do zasilania kuchenki czy podgrzewania wody, drży przed nadciągającym sezonem grzewczym. W mediach co i rusz pojawiają się nowe domysły na temat możliwych podwyżek cen surowca. Pewne jest, że będzie znacznie drożej niż obecnie, natomiast rząd już zapowiada plan zamrożenia cen gazu dla gospodarstw domowych. Ten pomysł popiera również prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Zamrożenie cen, ale na jakim poziomie?

Tego nadal nie wiadomo – rząd ma przedstawić szczegóły planu we wrześniu. Pewne jest natomiast, że rządzący mogą liczyć na poparcie prezesa URE. Ten w wywiadzie radiowym przyznał, że co prawda nie jest zwolennikiem interwencji na wolnym rynku, ale w tym przypadku nieuregulowane ceny mogłyby być nie do zaakceptowania dla gospodarstw domowych i wypchnąć część z nich poza granicę ubóstwa energetycznego.

Prezes URE przypomniał, że dziś w taryfie ochronnej dla gospodarstw domowych cena gazu nie przekracza 200 zł/MWh. Tymczasem obecne notowania cen surowca znacząco przekraczają 1000 zł/MWh.

Nie należy się natomiast spodziewać, aby rząd w pełni zrekompensował odbiorcom indywidualnym podwyżki cen gazu. Zamrożenie taryf nastąpi na określonym, z pewnością znacznie wyższym od obecnego poziomie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.