Powstanie nowa elektrociepłownia gazowa w Przemyślu

Mateusz Nowak
08.09.2020

Jeszcze przed wakacjami 2020 roku ma ruszyć budowa nowej elektrociepłowni w Przemyślu – oczywiście, o ile tych planów nie storpeduje szerząca się pandemia wirusa COVID-19. Nowy zakład będzie zasilany gazem ziemnym, a inwestorem jest spółka PGNiG Termika. Budowa elektrociepłowni ma się zakończyć w ciągu 17 miesięcy od momentu wejścia wykonawcy na teren inwestycji.

Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu

Budowa nowej elektrociepłowni gazowej ma strategiczne znaczenie dla Przemyśla oraz okolicznych miejscowości. Dzięki nowemu zakładowi uda się zagwarantować dostawy ciepła dla wszystkich odbiorców podłączonych do systemu dystrybucji, co obecnie nie jest takie pewne. Przestarzała infrastruktura w każdej chwili grozi poważnymi awariami i przerwami w dostawach.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że obecnie energetyka cieplna w regionie bazuje na węglu, co ma oczywiście negatywny wpływ na stan powietrza. Zasilanie gazem ziemnym powinno odczuwalnie poprawić jakość środowiska i przyczynić się do choćby częściowej redukcji smogu.

Aktualnie system ciepłowniczy w Przemyślu opiera się wyłącznie na Ciepłowni Zasanie. Jest ona zasilana nieekologicznym miałem węglowym i wytwarza moc 80 MW. Nowa elektrociepłownia gazowa zwiększy potencjał energetyczny Przemyśla o dodatkowe 10,7 MW. Plan jest taki, aby w miesiącach letnich za dostawy energii odpowiadał wyłącznie zakład gazowy, natomiast zimą będzie one wspierać Ciepłownię Zasanie.

Łączny koszt budowy nowej elektrociepłowni w Przemyślu wyniesie nieco ponad 29 milionów złotych. Generalnym wykonawcą została firma Metrolog. Projekt jest częściowo finansowany przez Unie Europejską z Funduszu Spójności,

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie