PGNiG chce wydobywać więcej gazu w Pakistanie

Jerzy Biernacki
07.05.2021

Pakistan jest jednym z ważniejszych krajów, w których wydobycie gazu prowadzi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Tylko w pierwszym półroczu 2020 spółka pozyskała z tamtejszych złóż około 125 milionów metrów sześciennych gazu. To dobry wynik, ale plany są ambitniejsze. PGNiG zapowiada wyraźne zwiększenie wydobycia w Pakistanie.

Więcej gazu po uruchomieniu nowych odwiertów

Aktualnie PGNiG pozyskuje w Pakistanie około 1 milion metrów sześciennych gazu ziemnego na dobę, przy czym trzeba zauważyć, że robi to przy mocno ograniczonej liczbie odwiertów. Tymczasem wkrótce możemy się spodziewać uruchomienia dwóch kolejnych odwiertów. Rehman-6 jest już gotowy i tam wydobycie ruszy lada moment, natomiast Rehman-7 przechodzi obecnie fazę testowania. Po uruchomieniu tych odwiertów skala wydobycia gazu ziemnego w Pakistanie będzie znacznie większa.

Na tym nie koniec, ponieważ spółka giełdowa analizuje również dwa kolejne złoża gazu ziemnego w Pakistanie – odbywa się to na mocy koncesji poszukiwawczej Kirthar. Oba złoża są sprawdzane na drodze analizy zdjęć sejsmicznych 3D i 2D. Jeśli badania wypadną pozytywnie, może zapaść decyzja o rozpoczęciu eksploatacji nowych złóż.

Do tej pory Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zainwestowało w swoją infrastrukturę wydobywczą w Pakistanie 67 milionów złotych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie