PGNiG będzie wydobywać gaz z nowego odwiertu

Maciej Piwowski
11.03.2021

Duży sukces Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Spółka poinformowała o odkryciu nowego złoża gazu ziemnego pod dnem Morza Norweskiego. Potwierdził to odwiert poszukiwawczy na prospekcie Warka zlokalizowanym w obrębie koncesji PL1009. PGNiG Upstream Norway od lat prowadzi poszukiwania błękitnego paliwa w tym miejscu i nareszcie zakończyły się one sukcesem.

Bardzo obiecujące złoże

Wstępne szacunki podają, że z nowoodkrytego złoża uda się pozyskać od 8 do nawet 30 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego oraz kondensatu. Jest to więc jedno z największych odkryć w poszukiwawczej historii polskiej spółki.

Prospekt Warka jest eksploatowany przez PGNiG od 2015 roku. Spółka PGNiG Upstream Norway ma 35 proc. udziałów w koncesji – pozostałe 65 proc. należy do ConocoPhillips. Odwiert poszukiwawczy rozpoczęto w sierpniu 2020 roku i po kilku miesiącach udało się potwierdzić obecność złoża cennego surowca.

Na razie nie wiadomo, kiedy może ruszyć wydobycie – to będzie zależeć od ustaleń między koncesjonariuszami. Gaz docelowo ma płynąć do Polski nitką budowanego gazociągu Baltic Pipe, który będzie jednym elementów strategii uniezależnienia się od dostaw z Rosji.

Dodajmy także, że głębokość Morza Norweskiego na prospekcie Warka sięga 400 metrów. Odwiert poszukiwawczy wykonano natomiast na głębokości 4985 m od poziomu morza, wykorzystując do tego platformę wiertniczą Leiv Eiriksson.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie