PGNiG będzie wydobywać gaz na Ukrainie

Mateusz Rąbalski
16.04.2021

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o zawarciu umowy z Grupą Naftogaz. Zakłada ona prowadzenie wspólnych prac poszukiwawczych i wydobywczych na Ukrainie w zakresie eksploatacji złóż węglowodorowych.

Atrakcyjny rynek

Ukraina ma jedne z największych złóż gazu w Europie, dlatego ten kierunek ekspansji spółki PGNiG wydaje się być całkowicie naturalny. Zwłaszcza, że koncern jest obecny na Ukrainie od lat, a oba nasze kraje mają silną motywację, by uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji.

PGNiG wspólnie z Grupą Naftogaz będą prowadzić prace poszukiwawcze i wydobywcze na zachodnim terytorium Ukrainy, gdzie mają znajdować się bogate złoża gazu ziemnego. Polska spółka jest atrakcyjnym partnerem dla Naftogazu, ponieważ dysponuje zaawansowanym sprzętem, m.in. analizatorem trójwymiarowych zdjęć sejsmicznych – to rozwiązanie niedawno pozwoli odkryć złoża gazu na Podkarpaciu.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób mają być rozdzielane zasoby ewentualnie znalezionego i wydobywanego gazu. Obie spółki poinformowały tylko, że współpraca ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy Wschodniej i Środkowo-Wschodniej, co sugeruje, że być może surowiec będzie dostarczany również do innych krajów regionu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie