PGNiG będzie mocniej eksploatować złoże Brońsko

Mariusz Siwko
16.08.2021

Brońsko, drugie co do wielkości złoże gazu ziemnego w Polsce, będzie dostarczać jeszcze więcej tego surowca do sieci gazowej PGNiG. Państwowa spółka zakończyła wykonywanie dwóch nowych odwiertów, co pozwoli zwiększyć wydobycie o dodatkowe 120 milionów metrów sześciennych gazu w skali roku. To oznacza wzrost o około 13 proc.

Szczegóły inwestycji

PGNiG wykonało dwa odwierty – Brońsko-31H i Brońsko-32 – na terenie gminy Śmigiel w województwie wielkopolskim. Inwestycja została zrealizowana w oparciu o badania przeprowadzone już w 2019 roku. Wykazały one, że złoże nadal ma bardzo duży potencjał wydobywczy, co po części jest zasługą jego stosunkowo krótkiej eksploatacji. Jeden odwiert ma głębokość 2239 metrów, natomiast drugi 2212 metrów. Obecnie PGNiG pozyskuje gaz ziemny łącznie z 21 odwiertów. W 2020 roku pozyskano w ten sposób 895 milionów metrów sześciennych surowca.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że złoże gazu ziemnego Brońsko zostało odkryte w 1998 roku, a jego eksploatacja rozpoczęła się w 2001 roku. Całkowite zasoby surowca są obliczone na około 27 miliardów metrów sześciennych, natomiast do tej pory wydobyto nieco ponad 12 miliardów metrów sześciennych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.