Nawet 2000 nowych biogazowni w Polsce. Ile będą kosztować?

Krzysztof Jagielski
11.12.2020

Polska musi w dalszym ciągu inwestować w dywersyfikację źródeł energii, z akcentem na instalacje ekologiczne, umożliwiające realne ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Jednym z filarów tej transformacji mają być biogazownie. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo szacuje, że w ciągu najbliższych 10 lat w naszym kraju może powstać nawet do 2000 takich zakładów. Koszt budowy będzie jednak ogromny.

Pole do popisu dla inwestorów prywatnych oraz samorządów

PGNiG zapowiada, że będzie w stanie częściowo sfinansować budowę niektórych biogazowni, jednak główny ciężar inwestycyjny ma zostać położony na barkach samorządów i prywatnych firm. Mówimy tutaj o niebagatelnych kosztach. Szacunkowo cały program wybudowania między 1500 a 2000 biogazowni ma pochłonąć około 70 miliardów złotych. Dlatego został rozpisany aż na 10 lat.

Biogazownie finansowane przez samorządy i prywatne podmioty mają mieć gwarancję odbioru produkowanego biometanu przez sieć gazową PGNiG, co będzie stanowić ekonomiczną zachętę do ponoszenia kosztu inwestycji.

Wstępne szacunki mówią, że już w 2025 roku do sieci gazowej PGNiG będzie wtłaczane nawet 1,5 miliarda metrów sześciennych biogazu. W ciągu kolejnych 5 lat ten wynik ma sięgnąć 4 miliardów metrów sześciennych. Biogaz jest ekologicznym, tanim w produkcji nośnikiem energii, w którego produkcji Polska ma spory potencjał.

Dodajmy również, że w 2020 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dopiero pierwszą umowę na odbiór biometanu z jednej z funkcjonujących biogazowni.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie