Kocioł gazowy buczy. Co może być tego przyczyną?

Maciej Piwowski
11.01.2021

Głośna praca kotła gazowego nie zwiastuje niczego dobrego, dlatego nie można bagatelizować faktu, że z dnia na dzień urządzenie zaczęło wydawać dziwne odgłosy. Zwłaszcza, jeśli wcześniej pracowało niemal bezgłośnie, co jest cechą nowoczesnych kotłów kondensacyjnych. Od pewnego czasu masz wrażenie, że kocioł dziwnie buczy? Sprawdź, co może być tego przyczyną.

Nieprawidłowy skład spalin

Głośna praca kotła gazowego bardzo często ujawnia się krótko po jego uruchomieniu. Jeśli właściciel nie zlecić wykonania profesjonalnej analizy spalin, to w grę może wchodzić nieprawidłowa mieszanka, czego rezultatem jest właśnie irytujące buczenie, stukanie, a nawet wpadanie kotła w wibracje. Trzeba to zatem sprawdzić.

Jeśli analiza została wykonana, a hałaśliwa praca pojawiła się niedawno, to bardzo prawdopodobne jest, że doszło do rozszczelnienia przewodu powietrzno-spalinowego. Jest to dość typowa usterka w kotłach kondensacyjnych, którą można łatwo i niedrogo usunąć wymieniając uszczelki. Najpierw jednak przeprowadzamy analizę, która pozwoli ustalić rzeczywistą przyczynę hałaśliwej pracy urządzenia.

Kamień kotłowy

Jeśli analiza spalin nie wykazała niczego niepokojącego, to kolejne podejrzenie powinno paść na zakamienienie wymiennika w kotle. Jest to dość częste zjawisko w kilkuletnich kotłach, które są zasilane twardą wodą, zawierającą dużo minerałów. Pod wpływem wysokiej temperatury związki zawarte w wodzie zaczynają się wytrącać i osadzać w rurach oraz wymienniku.

Gdy zakamienienie kotła jest już znaczne, wówczas może dochodzić do sytuacji, w której woda zatrzymuje się w szczelinach warstwy kamienia i w trakcie podgrzewania zaczyna wrzeć, wydając tym samym niepokojące dźwięki. Zlekceważenie tego na pewno doprowadzi do uszkodzenia wymiennika, a jest to kosztowna awaria, często niestety kończąca się koniecznością wymiany całego kotła (w starszym kotle zakup samego wymiennika może być nieopłacalny).

Niezależnie od tego, jaka przyczyna wchodzi w grę w przypadku Twojego kotła, bezwzględnie wezwij serwisanta, który dokładnie sprawdzi działanie urządzenia, przeprowadzi analizę spalin i zdiagnozuje usterkę. Eksploatacja buczącego kotła grozi poważną awarią urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie