Kiedy warto przyłączyć budynek do sieci gazu ziemnego?

Mariusz Siwko
29.10.2019

Proces tzw. gazyfikacji Polski jest na zaawansowanym etapie realizacji. W ciągu kilku lat około 90% polskich gmin ma mieć dostęp do sieci gazu ziemnego. To dobra informacja przede wszystkim dla właścicieli domów jednorodzinnych oraz przedsiębiorców, którzy chcą wykorzystywać błękitne paliwo do celów energetycznych. Kiedy zdecydowanie warto zdecydować się na taki krok i przyłączyć budynek do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego?

Gdy obecnie używamy kotła węglowego

Nie jest to ani wygodne, ani bezpieczne, ani tym bardziej komfortowe. W dodatku węgiel kamienny sukcesywnie drożeje, a ten, który można kupić w atrakcyjnej cenie, zwykle pochodzi z importu i jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Właściciele domów i firm, którzy obecnie ogrzewają swoje powierzchnie kotłem na paliwo stałe, a mają możliwość przyłączenia się do sieci gazu ziemnego, zdecydowanie powinni wziąć to pod uwagę.

Przed planowaną sprzedażą nieruchomości

Fakt, że nieruchomość posiada przyłącze gazu ziemnego, jest bardzo dużym atutem i niewątpliwie wabikiem na potencjalnych nabywców. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków firmowych. Gaz ziemny uchodzi w naszym kraju za czyste, bezpieczne i komfortowe w stosowaniu paliwo, w dodatku gwarantujące rozsądne koszty eksploatacji. Planując sprzedaż nieruchomości i mając możliwość przyłączenia jej do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego, warto ponieść taką inwestycję – skróci to czas oczekiwania na nabywcę i pozwoli uzyskać lepszą cenę.

Gdy zmieniły się przyzwyczajenia lub tryb życia domowników

Bardzo często jest tak, że właściciele domów decydują się na ogrzewanie węglowe, bo zawsze mogą liczyć na to, że ktoś dopilnuje kotła, uzupełni paliwo i wyczyści palenisko. Życie jest jednak nieprzewidywalne i w końcu może się okazać, że z różnych przyczyn dalsze korzystanie z kotła węglowego jest nie tylko niekomfortowe, ale też nieefektywne.

W sytuacji, gdy dom przez cały dzień stoi pusty, a domownicy wracają do niego dopiero wieczorem, trudno mówić o wygodzie, skoro jeszcze przed kolacją trzeba zajrzeć do kotłowni. Taki tryb życia jednoznacznie wskazuje na to, że rozsądnie będzie przejść na w pełni zautomatyzowany system grzewczy, a do tej kategorii możemy zaliczyć nowoczesny kocioł gazowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie