Gaz z Litwy płynie już do Polski

Krzysztof Jagielski
25.05.2022

Po wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji w ramach kontraktu jamalskiego, Polska znalazła się w trudnej sytuacji energetycznej. Częściowo niedobory gazu z ważnego kierunku ma uzupełnić nowy gazociąg GIPL wybudowany między Litwą a Polską. Inwestycja została już oddana do użytku, a gaz płynie do naszego kraju od początku maja.

Co wiemy o tym gazociągu?

GIPL to gazociąg mierzący 508 kilometrów, dzięki któremu możliwe jest przesyłanie gazu ziemnego z kierunku litewskiego, ale docelowo także z Polski na Litwę. Oba kraje są szczególnie narażone na dotkliwe konsekwencje wstrzymania dostaw surowców energetycznych z Rosji. Wspólny gazociąg ma stanowić jeden z kluczowych elementów zabezpieczających.

Póki co gazociąg nie działa z pełną przepustowością. Ma to nastąpić w październiku. Do tego czasu technicznie jest możliwość przesyłania do 2 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie z Polski na Litwę, a w odwrotnym kierunku 1,9 miliarda metrów sześciennych. Docelowo będzie to odpowiednio: 2,5 miliarda metrów sześciennych oraz 2 miliardy metrów sześciennych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie