Zakup używanej instalacji fotowoltaicznej: zalety i wady

Antoni Kwapisz
30.11.2018

Kompletny system fotowoltaiki, który w zupełności zaspokoi potrzeby energetyczne średnie wielkości budynku mieszkalnego, to koszt od około 20 tysięcy złotych wzwyż. Kwota ta nie jest może szokująco wysoka, ale nadal przekracza możliwości finansowe wielu polskich gospodarstw domowych. Na rynku coraz częściej pojawiają się używane zestawy – kuszące pod względem ceny, ale jednocześnie stanowiące pewne ryzyko. Czy zatem warto w ogóle rozważać zakup używanej instalacji fotowoltaicznej? Wymieniamy najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania.

Kiedy warto się zdecydować na zakup używanej instalacji fotowoltaicznej?

Wyłącznie w sytuacji, gdy dobrze znamy źródło jej pochodzenia. Jest to ciekawe rozwiązanie, gdy np. sąsiad czy ktoś z rodziny z różnych powodów rezygnuje z fotowoltaiki, a sam system został dobrany i wykonany przez profesjonalną firmę. Wówczas ryzyko związane z zakupem instalacji jest znacznie mniejsze.

Należy natomiast bardzo uważać na oferty pojawiające się na portalach ogłoszeniowych. Zwłaszcza dotyczy to systemów pochodzących zza naszej zachodniej granicy. W większości przypadków są to instalacje mocno wyeksploatowane. Nie jest też żadną tajemnicą, że zdarzają się oferty sprzedaży po prostu kradzionych systemów.

Zakup używanej instalacji fotowoltaicznej jest jakimś pomysłem na zyskanie niedrogiego źródła energii. Podkreślamy jednak, że przed dobiciem targu ze sprzedawcą należy bardzo dokładnie przyjrzeć się elementom systemu. Najlepiej będzie zlecić takie oględziny firmie, która docelowo będzie instalować system. Fachowcy sprawdzą jakość podzespołów, a także ocenią, czy dana instalacja w ogóle sprawdzi się w innym budynku.

To jednak bardzo duże ryzyko

Największym problemem związanym z zakupem używanej instalacji fotowoltaicznej jest problem z ustaleniem, jaki jest jej faktyczny wiek. Jeśli sprzedawca nie ma żadnych dokumentów, które mogłyby to poświadczyć, trzeba będzie bazować na szacunkach, a to – jak wiadomo – jest dość ryzykowne. Pamiętajmy, że sprawność instalacji spada w czasie, co oznacza, że np. 15-letni system może już nie gwarantować wydajności pozwalającej zaspokoić potrzeby energetyczne budynku.

Kolejnym problemem jest gwarancja, a właściwie jej brak. Żadna firma instalatorska nie zapewni przecież bezpłatnej pomocy serwisowej w sytuacji, gdy został jej powierzony system fotowoltaiczny z nieznanego źródła.

Przed podjęciem decyzji o zakupie używanej instalacji fotowoltaicznej warto skontaktować się z kilkoma lokalnymi firmami instalatorskimi i zapytać, czy podejmą się montażu oraz wcześniejszych oględzin systemu. Jeśli nie, to nie ma sensu ryzykować. Niesprawdzona instalacja, zwłaszcza zamontowana przez kogoś bez doświadczenia, może być źródłem ciągłych problemów, a nawet zagrozić wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie