Postęp prac na budowie jednej z najnowocześniejszych elektrowni w Europie

Mariusz Siwko
26.07.2023

W Grudziądzu powstaje jeden ze sztandarowych projektów polskiej energetyki. Mowa o elektrowni, która zapewni produkcję prądu elektrycznego dla około miliona odbiorców. Kluczowym elementem instalacji będzie blok gazowo-parowy o wysokiej elastyczności, który ma ściśle współpracować z odnawialnymi źródłami energii.

Co wiemy o tej inwestycji?

Niedawno wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej elektrowni, która ma zostać oddana do użytku w 2025 roku. Blok gazowo-parowy będzie gotowy wcześniej, bo już w pierwszej połowie 2024 roku.

Grudziądzka elektrownia będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie, wykorzystując do zasilania gaz i turbiny parowe. Szczególnie istotne jest to, że mówimy tutaj o jednostce charakteryzującej się sprawnością przekraczającą 60 proc., która może zostać uruchomiona w czasie zaledwie między 30 a 90 minut.

Tak krótki czas uruchomienia bloku pozwoli wykorzystywać go do bilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W sytuacji, gdy moc z OZE będzie niewystarczająca do pokrycia zapotrzebowania na energię, uruchomiony blok gazowo-parowy uzupełni te niedobory.

Póki co zakontraktowana moc wynosi 518 MW. Przy obecnych stawkach przyniesie to elektrowni około 3,5 miliard złotych przychodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie