Polska nie zrealizowała celu OZE na 2019. Unia Europejska była blisko

Piotr Kowalczyk
18.03.2021

Końcówka roku zawsze sprzyja robieniu podsumowań, co dotyczy też szeroko pojętej energetyki. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że Unii Europejskiej – pomimo tragicznego roku dla gospodarki – prawie udało się zrealizować założone cele OZE na 2019 rok. Gorzej niestety wypada Polska, szczególnie w porównaniu z innymi krajami – i to nie tylko najbogatszymi.

Wysoki udział OZE w unijnej energetyce

Plan Unii Europejskiej na 2019 rok zakładał, że udział odnawialnych źródeł w konsumpcji energii brutto wyniesie 20% i ten wynik prawie udało się osiągnąć – ostatecznie było to 19,7%, a przynajmniej tak wynika z analizy Eurostatu.

Wśród unijnych liderów transformacji energetycznej dominują kraje skandynawskie, ale jest też jedno zaskoczenie – to Łotwa, która wypracowała znakomity wynik. Źródła odnawialne miały w tym kraju aż 41% udział w ogólnej konsumpcji energii brutto.

Bardzo wysokie wyniki osiągnęły także:

  • Szwecja – 56,4%,
  • Finlandia – 43,1%,
  • Dania – 37,2%,
  • Austria – 33,6%.

Jeśli chodzi o najniższy udział odnawialnych źródeł, to w ogonie Unii Europejskiej są Luksemburg, Malta, Niderlandy oraz Belgia, co jednak w głównej mierze wynika z niewielkiej powierzchni tych krajów.

Jak wypadła Polska?

W Polsce udział odnawialnych źródeł energii w bilansie konsumpcji wyniósł w 2019 roku 12,2%, co oznacza wzrost o 0,7% w stosunku do roku 2018. Celem na koniec 2020 roku jest 15% i trudno w tej chwili ocenić, czy Polsce uda się to osiągnąć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie