Polska energetyka trzykrotnie bardziej emisyjna od średniej unijnej

Mateusz Rąbalski
13.07.2021

Niepokojący raport opublikował think-tank Ember. Wynika z niego, że w 2020 roku produkcja jednostki energii elektrycznej w Polsce wygenerowała aż trzykrotnie większą emisję CO2 niż średnia dla całej Unii Europejskiej. To kolejny dowód na to, jak daleko jest nam do osiągnięcia celów niskiej emisyjności.

Dobre dane dla Unii, znacznie gorsze dla Polski

W swoim raporcie Ember wskazuje, że 2020 rok był pierwszym w historii, w którym produkcja energii elektrycznej z OZE w Unii Europejskiej była wyższa niż z paliw kopalnych. W porównaniu z rokiem 2015 unijna energetyka wygenerowała aż o 1/3 mniej gazów cieplarnianych. Spadek emisji jest po części spowodowany konsekwentną rozbudową instalacji OZE, ale też pandemią oraz ciepłą zimą.

Postępy widać również w Polsce, choć są one znacznie mnie spektakularne. W 2020 roku wskaźnik emisji w naszym kraju spadł z 803 do 724 g CO2 na kWh. Wciąż jest to najwyższy wynik w całej Unii Europejskiej, aż trzykrotnie gorszy od średniej unijnej.

Liderami transformacji energetycznej pozostają Szwecja (wskaźnik emisyjności na poziomie zaledwie 13 g CO2 na kWh) i Francja (55 g CO2 na kWh).

W Unii Europejskiej energia elektryczna produkowana z węgla stanowiła w 2020 roku 13% całego udziału, co oznacza spadek o 7% rok do roku. W Polsce ograniczenie wpływu elektrowni węglowych było nieco wyższe i wyniosło 8%. Pozostajemy jednak jednym z największych producentów energii elektrycznej z węgla w całej Unii Europejskiej, a w okresie od lutego do lipca 2020 roku byliśmy pod tym względem niechlubnym liderem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie