Jakie korzyści niesie ze sobą system zarządzania energią?

Marek Szydełko
08.11.2018

Systemy zarządzania i monitoringu zużycia mediów to kompleksowe wsparcie w działaniu budynków i realizacji szeregu procesów. Dlaczego warto je wybrać?

Niepotrzebne zużycie energii przekłada się nie tylko na wyższe koszty, ale również powoduje większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się obecnie na system zarządzania energią – dzięki niemu można uzyskać szereg korzyści już od pierwszego dnia wdrożenia.

Dlaczego warto efektywnie zarządzać energią?

Ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok – podwyżki dotykają w szczególności przedsiębiorców, którzy ponoszą z tego tytułu coraz większe koszty. To z kolei wymusza na nich zmniejszenie zużycia energii, aby uzyskać pożądane oszczędności i utrzymać odpowiednią rentowność.

Świadome używanie energii elektrycznej pozwala na zmniejszenie wysokości rachunków. Aby osiągnąć w tym zakresie najlepsze wyniki, stosuje się systemy zarządzania energią elektryczną pozwalające na monitowanie jej zużycia.

Jak prowadzi się monitoring i zarządza zużyciem energii?

Aby firma mogła zyskać jak najwięcej na wdrożeniu nowych rozwiązań zakresie zarządzania energią, konieczne jest określenie tych obszarów, w których zużycie energii jest nadmierne i wymaga obniżenia.

W tym celu stosuje się systemy monitorowania zużycia energii, które w czasie rzeczywistym informują o aktualnym zużyciu energii. Dzięki nim można następnie tworzyć kompleksowe analizy danych i podjąć właściwe kroki pozwalające na zmniejszenie poboru energii w wyznaczonych obszarach.

Najprostsze systemy monitoringu i systemy zarządzania energią tego rodzaju składają się czujnika lub czujników oraz z elementów wspierających przekazywanie pozyskanych danych do użytkownika.

Te bardziej zaawansowane często wchodzą w skład rozbudowanych systemów automatyki budynkowej, które łączą ze sobą różne instalacje i urządzenia dla uzyskania największego komfortu, bezpieczeństwa i oszczędności.

Systemy mogą działać na dwa sposoby:

  • przewodowo – z wykorzystaniem odpowiednich przewodów łączących ze sobą elementy systemu
  • bezprzewodowo – na bazie nadajników, koncentratorów i przewodów, które podłączane są do routera, a następne pozwalają na prezentację danych na komputerach, a także mobilnie – na smartfonach i tabletach

Zarówno w przypadku podłączenia przewodowego, jak i bezprzewodowego systemy monitoringu i zarządzania energią pozwalają na korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania.

Programy wówczas stosowane umożliwiają przechowywanie danych i ich analizę, na przykład tworzenie dziennych, miesięcznych czy rocznicy zestawień, przygotowywanie szacunków, a także obliczanie oszczędności wynikających z wdrożenia odpowiednich zmian i ostrzeganie o zbliżających się przekroczeniach.

Saia PCD od Saia Burgess Controls – kompleksowe wsparcie w zarządzaniu energią

Dostarczaniem nowoczesnych systemów zarządzania energią zajmuje się obecnie wiele firm – wśród nich znajduje się także szwajcarski producent Saia Burgess Controls (SBC).

W asortymencie Saia Burgess Controls znajdują się kompleksowe systemy Saia PCD monitorujące i zarządzające różnymi mediami – nie tylko energią elektryczną, ale również wodą, ciepłem, gazem czy sprężonym powietrzem. Mogą być one używane do nadzorowania i kontroli poziomów zużycia mediów w praktycznie każdym obiekcie.

Nowoczesne systemy zarządzania energią Saia PCD od Saia Burgess Controls to:

  • uproszczone uruchomienie bez skomplikowanej konfiguracji z użyciem narzędzi programistycznych
  • automatyczny odczyt danych z liczników oraz koncentratorów
  • dostęp z użyciem nowoczesnej aplikacji wizualizacyjnej – także przez przeglądarkę internetową i mobilnie
  • możliwosć gromadzenia danych w chmurze – doskonały wybór w przypadku obiektów rozproszonych
  • elastyczność i otwartość oraz łatwa integracja z innymi elementami systemów

Więcej informacji o tym, jak działa system zarządzania energią Saia PCD można znaleźć na stronie internetowej polskiego przedstawiciela Saia Burgess Controls – firmy Sabur, która od lat specjalizuje się w dostarczaniu systemów zarządzania energią.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie