Ciepłe poddasze

Mateusz Nowak
16.10.2017

Termoizolacja to najistotniejszy element utrzymujący ciepło w budynku i izolujący od warunków zewnętrznych. Dobrze wykonana pozwala utrzymać wysoką temperaturę w chłodniejsze dni i nie dopuszcza do przegrzania budynku w upalne lata.

Każdy inwestor budujący swój wymarzony dom powinien szczególnie mocno kontrolować prawidłowe wykonani termoizolacji poddasza. Dokładność i skrupulatność na tym etapie pozwoli w przyszłości zaoszczędzić zarówno na ogrzewaniu jak i chłodzeniu domu oraz zapewni komfort mieszkania w optymalnej dla mieszkańców temperaturze. Samo wykonanie nie daje jednak gwarancji sukcesu, jeśli nie zdecydujemy się na wysoką, jakość potrzebnych materiałów i właściwej technologii.

Mimo różnych technicznych i technologicznych nowinek niezmiennie najpopularniejszym materiałem stosowanym do ocieplania poddasza jest wełna mineralna. Sam materiał występuje w kilku wariantach i grubościach np.: jako maty lub płyty, kamienna lub szklana, od 4 do 15cm.
Grubość warstwy wełny umieszczanej między krokwiami jest zależna od typu konstrukcji dachu, wysokości krokwi i indywidualnych wymogów inwestora. Decydując się na projekt domu z poddaszem musimy mieć na uwadze nie tylko materiał docieplający, ale i np. materiały zużyte do wykonania pokrycia dachowego, izolacji paroizolacyjnej lub jej braku itd. Wszystkie wątpliwości dotyczące zastosowanych materiałów i ich doborów powinien rozwiać architekt oraz kierownik budowy. Gdy już ocieplimy przestrzeń miedzy krokwiami pozostałą część termoizolacji umieszczamy pod krokwiami. W ten sposób wypełnimy przestrzeń, która powstała pomiędzy stelażem z profili sufitowych a spodem krokwi. Zazwyczaj grubość warstwy termoizolacji mieści się w przedziale między 25 a 30 cm. Niekiedy jednak inwestor decyduje się na jej zwiększenie np. o kolejne 10 cm. Im warstwa izolacyjna będzie grubsza tym efekt izolacyjności dachu lepszy. Warto o tym pamiętać, gdy na poddaszu maja się znajdować sypialnie i inne pokoje używane przez domowników.

Poza wełna mineralna coraz większa popularność zyskuje pianka poliuretanowa nanoszona natryskowo. Jej największa zaleta jest możliwość idealnego wypełnienia każdej, nawet najmniejszej szczeliny, zapewniając 100% szczelności a co za tym idzie brak mostków termicznych. Kolejnym atutem jest brak konieczności montowania dodatkowy elementów – pianka przywiera do każdej powierzchni i nie trzeba jej niczym przytrzymywać. Niestety rozwiązanie to jest nadal znacznie droższe od wełny mineralnej.

Zmiany w przepisach, które obowiązują od 2017 roku zmuszają producentów materiałów termoizolacyjnych do stosowania rozwiązań spełniających wymogi przeznaczone dla domów energooszczędnych. Inwestorzy i wykonawcy, chcąc spełnić nowe wymogi, muszą szukać rozwiązań pozwalających na pogodzenie przepisów z optymalizacją kosztów inwestycji.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie