Farby proszkowe – kolory, wykończenia i efekty specjalne

Maciej Piwowski
20.12.2021

Malowanie proszkowe to obecnie najskuteczniejszy sposób lakierowania, który łączy w sobie niezwykłą dokładność oraz trwałość uzyskanej powłoki. Elementy pomalowane tą metodą otrzymują skuteczną ochronę przeciwko korozji, warunkom atmosferycznym i uszkodzeniom mechanicznym. To nie wszystko. Farby proszkowe to również szeroki wybór efektów wykończenia, które zaspokoją wszystkie wymagania pod względem wyglądu.

Czym wyróżniają się farby proszkowe na tle płynnych lakierów?

Sama nazwa sugeruje podstawową różnicę, pomiędzy tymi dwoma rodzajami farb. Lakier proszkowy jest dostarczany i rozpylany pod postacią granulatu, który został zmieszany z pigmentem oraz specjalnymi dodatkami. Takie rozwiązanie sprawia, że producent może przygotować specjalne połączenia na życzenie klienta. Nie wymaga to składania zamówienia na duże ilości lakieru – w zależności od dystrybutora zlecenia indywidualne realizowane są już od jednego kilograma. Co mają nam do zaoferowania lakiery proszkowe oprócz szerokiej palety jednolitych barw?

  • Efekt metaliczny – to jeden z najczęściej wybieranych dodatków do lakierów, który otrzymywany jest przez dodanie do mieszanki niewielkich drobinek metali lub minerałów. Dzięki temu zabiegowi uzyskana zostaje roziskrzona powłoka, wysoko ceniona zwłaszcza przez miłośników motoryzacji.
  • Przejrzysta powłoka – pomimo szerokiego wyboru barw farby do malowania proszkowego dostępne są także w wariancie transparentnym. Działają one dokładnie tak samo, jak płynne odmiany lakierów i sprawdzają się najlepiej w sytuacji, gdy chcemy podkreślić unikalną fakturę materiału.
  • Faktura na życzenie – jeżeli chcemy nadać komponentowi więcej stylu, farby proszkowe dają nam okazję do imitacji praktycznie dowolnej faktury na powierzchni elementu. Po malowaniu część jest owijana specjalną folią, a następnie umieszczana w piecu, w celu utwardzenia powłoki. Dzięki zjawisku dyfuzji na przedmiocie zostaje umieszczona faktura, która może przybrać dowolną formę – od drewna po kamień. Ta właściwość farb proszkowych jest powszechnie stosowana przy produkcji elementów budowlanych oraz fragmentów mebli. Często możemy spotkać się z metalowymi komponentami, które imitują drewniane deski lub belki.
  • Powłoki o wysokim połysku i matowe – te standardowe rodzaje farb tworzą jednolitą powłokę o wskazanym przez klienta kolorze. Ich właściwości mogą być jednak dostosowane do konkretnych wymagań nabywcy. Dzięki dostosowaniu zawartości pigmentu w granulacie może zostać osiągnięty praktycznie dowolny stopień połyskliwości lub pokrycia komponentu matową warstwą farby.
  • Farby fluorescencyjne – ta farba proszkowa to wybór dla osób, którym zależy na wysokiej widoczności przy słabym oświetleniu. Lakiery zazwyczaj utrzymane są w palecie kontrastujących barw, które cechują się dobrym współczynnikiem odbicia. Farby fluorescencyjne są popularnym wyborem w przypadku pasjonatów motoryzacji, którym zależy na wyjątkowym wyglądzie samochodów lub motocykli. Lakiery tego typu znajdują również zastosowanie przy produkcji znaków oraz elementów ostrzegawczych.

Po zdecydowaniu się na malowanie proszkowe warto wybrać dobrą lakiernię, która wyposażona będzie w odpowiedni sprzęt. Więcej na temat malowania proszkowego przeczytasz na blogu: https://www.ocynkownia-ogniowa.pl/blog/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie