Trzycalowa pompa głębinowa. Kiedy będzie to dobry wybór?

Mariusz Siwko
21.04.2022

Pompy głębinowe różnią się nie tylko wydajnością i mocą silnika, ale także rozmiarem. Na polskim rynku najpopularniejsze są modele 3,5-calowe oraz 4-calowe, przy czym rosnące zainteresowanie budzą także trzycalowe pompy głębinowe. Ich zaletą jest uniwersalność zastosowania. Z naszego poradnika dowiesz się, kiedy zakup takiej pompy ma największy sens.

Gdy szukasz pompy głębinowej do użytku domowego

Trzycalowe pompy głębinowe są dedykowane przede wszystkim użytkownikom domowym. Z uwagi na kompaktową budowę są łatwe w montażu, niedrogie, a przy tym w zupełności wystarczające do tego, aby zaspokoić typowe zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie – zarówno do celów bytowych, jak i spożywczych.

Uwierz, że do domu jednorodzinnego nie potrzebujesz nic więcej. Trzycalowa pompa dobrego producenta, prawidłowo dobrana do studni pod kątem wydajności, będzie optymalnym rozwiązaniem.

Dobry wybór do podlewania ogrodu

Pompy trzycalowe są często rekomendowane do zaopatrywania w wodę systemów nawadniania ogrodów. Jeśli masz przydomową studnię wykonaną wyłącznie na potrzeby podlewania trawnika i innych roślin, to rozejrzyj się za odpowiednią pompą właśnie wśród modeli w rozmiarze 3 cali. Wbrew obiegowej opinii można tutaj znaleźć pompy oferujące nie tylko dobrą wydajność, ale także wysokość podnoszenia – ten drugi parametr jest kluczowy w przypadku posiadania rozbudowanego systemu nawadniającego.

Idealna pompa głębinowa do wąskiej studni

Pompy głębinowe w rozmiarze 3 cali są przeznaczone właśnie dla posiadaczy bardzo wąskich studni wierconych. Taka pompa ma około 75 mm średnicy, dlatego zmieści się nawet w rurze studziennej 80 DN. Jeśli więc odziedziczyłeś wąską studnię lub zleciłeś jej wykonanie nie zdając sobie sprawy, że niewielka średnica może utrudnić Ci wybranie pompy, to modele trzycalowe pozwolą Ci rozwiązać ten problem od ręki.

Sprawdzi się także na działce rekreacyjnej

Nawadnianie trawnika na działce rekreacyjnej pochłania olbrzymie ilości wody, dlatego coraz więcej osób decyduje się zainwestować we własną studnię. Nie musi być ona ani bardzo wydajna, ani tym bardziej głęboka, jeśli pobierana z niej woda będzie wykorzystywana wyłącznie na cele gospodarskie. Można więc poprzestać na studni o średnicy około 80-100 mm, do której idealnie będzie pasować właśnie trzycalowa pompa głębinowa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.