Pompa głębinowa do deszczowni – jakie musi spełniać warunki?

Jerzy Biernacki
24.01.2023

Deszczownia to podstawowe rozwiązanie do nawadniania pól uprawnych czy dużych ogrodów. Cechą deszczowni jest rozpylanie wody na znaczne odległości, co jednak jest ściśle uzależnione od ciśnienia uzyskanego na końcu instalacji doprowadzającej wodę. W większości przypadków odpowiada za to pompa głębinowa. Jaką pompę do zasilania deszczowni wybrać? Oto główne kryteria, jakimi należy się kierować.

Duża wydajność

Pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę wybierając pompę głębinową do deszczowni jest właśnie wydajność. Każdy producent podaje ten parametr w opisie pompy (pod symbolem Q). Wydajność decyduje o tym, ile wody pompa może wylać w ciągu minuty, co ma kluczowe znaczenie dla dobrej współpracy z deszczownią (o ogromnym zapotrzebowaniu na wodę).

Znaczna wysokość podnoszenia

Wysokość podnoszenia, wyrażona jako H, to również bardzo ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę na etapie wyboru pompy głębinowej do deszczowni. Im większa wysokość podnoszenia, tym większe będzie ciśnienie wody na końcowym odcinku instalacji, co z kolei pozwoli deszczowni pokryć cały zadany obszar nawadnianego pola czy ogrodu.

Solidne wykonanie

Pompa głębinowa współpracująca z deszczownią nie ma łatwego zadania i jest bardzo mocno eksploatowana. Dlatego naprawdę nie ma sensu łasić się na tanie urządzenie niewiadomego pochodzenia. Warto natomiast zainwestować w pompę znanego, cenionego producenta, który od lat specjalizuje się w produkcji urządzeń pompowych do zastosowań profesjonalnych.

Długa gwarancja

O jakości pompy głębinowej sporo może nam powiedzieć okres gwarancji udzielanej przez producenta. Jeśli wynosi ona więcej niż wymagane 2 lata, to jest to dobry znak. Najlepsi producenci udzielają 3 i więcej lat na swoje urządzenia. Warto wybrać taką pompę, zwłaszcza rozumiejąc, jak ciężkie będą warunki jej pracy (ciągłej, przez wiele godzin na dobę, często w środowisku nienajczystszej wody).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie