Kiedy warto kupić pompę abisynkę?

Jerzy Biernacki
28.12.2022

Pompa abisynka to doskonale znany rodzaj pompy ręcznej. Jej nazwa wzięła się stąd, że idealnie nadaje się właśnie do wypompowywania wody z płytkich, wąskich ujęć, a więc głównie studni abisyńskich. I choć dziś dysponujemy znacznie lepszymi sposobami na pozyskiwanie wody, to pompa abisynka nadal może być całkiem niezłą inwestycją. Sprawdź, kiedy warto ją kupić.

Jako backup dla podstawowej pompy

Jeśli masz porządną pompę głębinową czy hydroforową, to i tak nie możesz zakładać, że urządzenie będzie zawsze pracować bezawaryjnie. W pewnym momencie może odmówić posłuszeństwa. Jeśli w dodatku przydomowa studnia jest jedynym źródłem wody dla gospodarstwa, to powstanie duży problem. Można temu czasowo zaradzić dzięki pompie abisynce, która z uwagi na bardzo prostą konstrukcję gwarantuje wieloletnią niezawodność i przydaje się właśnie w takich gardłowych sytuacjach.

Na czas budowy domu

Pompa abisynka to super wybór na plac budowy, gdy nie potrzebujesz wysokiego ciśnienia wody, a jedynie jej zapasu. W takiej sytuacji warto wykopać prostą studnię i zainwestować w abisynkę, dzięki czemu zyskasz praktycznie darmowe i niezawodne źródło wody do prac budowlanych, mycia narzędzi itd.

Na działkę rekreacyjną

Wiele osób decyduje się na zakup pompy abisynki z myślą o podlewaniu roślin na działce rekreacyjnej. Jest to bardzo dobry pomysł z kilku powodów: abisynka jest tania i niezawodna, pompa pozwala znacząco obniżyć koszty podlewania ogródka, a przy tym można ją szybko zamontować i zdemontować, nie zostawiając jej na działce i nie ryzykując kradzieży.

Jako zabezpieczenie na wypadek blackoutu

Oczywiście oficjalnie żaden blackout nam nie grozi, natomiast czasy są tak niepewne, że warto się zabezpieczyć na wypadek różnych scenariuszy. Pompa abisynka oraz przydomowa studnia zapewnią dostęp do bieżącej wody niezależnie od tego, czy sieć energetyczna i wodociągowa będą działać czy też nie. To daje duży komfort psychiczny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie