Kiedy nie warto inwestować w studnię głębinową dla domu?

Mateusz Nowak
30.10.2023

Studnia głębinowa to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą ograniczyć wydatki na zakup wody dostarczanej wodociągiem. Szczególnie dotyczy to gospodarstw domowych obficie podlewających ogród, przede wszystkim trawnik, w których zużycie wody może być bardzo wysokie i wynosić nawet kilkaset metrów sześciennych miesięcznie. Warto natomiast wiedzieć, że są sytuacje, w których inwestycja we własną studnię głębinową nie jest najlepszym pomysłem. Omawiamy je w naszym poradniku.

Niskie zużycie wody ogrodowej

Jeśli obecne zużycie wody ogrodowej wynosi do kilkunastu metrów sześciennych miesięcznie, to wykonanie studni głębinowej, zakup pompy i elementów instalacji hydraulicznej mija się z celem. Koszt całej operacji prawdopodobnie nigdy się nie zwróci.

Brak ryzyka przerw w dostawach wody

Jeśli Twój dom jest zaopatrywany w wodę z nowego ujęcia, nawet w okresach suszy nie występują problemy z ciśnieniem, a w okolicy nie przybywa budynków mieszkalnych, to możesz założyć, że w przewidywalnym okresie tej wody Ci nie zabraknie. W takiej sytuacji wykonanie studni nie ma uzasadnienia ani ekonomicznego, ani użytkowego.

Planowana sprzedaż nieruchomości

Jeśli dom jest przeznaczony na sprzedaż, która ma nastąpić w perspektywie roku, to wykonanie studni głębinowej kompletnie mija się z celem. Taka studnia raczej nie wpłynie na wzrost wartości nieruchomości, a koszt jej wykonania jest jednak znaczny.

Posiadanie systemu gromadzenia wody deszczowej

Coraz popularniejsze beczki i podziemne zbiorniki na deszczówkę pozwalają choć częściowo zaspokoić zapotrzebowanie roślin ogrodowych na wodę. Magazynowana deszczówka powinna wystarczyć do podlewania roślin z konewki, a po obfitych opadach nawet do nawodnienia sporego trawnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie