Jak przedłużyć trwałość pompy głębinowej? Sprawdź, w co warto zainwestować

Marek Szydełko
24.11.2022

Zakup markowej pompy głębinowej wiąże się z niemałym wydatkiem. Tym bardziej warto od razu zainwestować w takie rozwiązania, które realnie wydłużą trwałość urządzenia i zagwarantują jego bezawaryjną pracę przez wiele lat. Sprawdź, w co powinieneś wyposażyć swoją instalację pompową.

Zabezpieczenie przed pracą na sucho

Suchobieg jest jednym z najczęstszych powodów przedwczesnej awarii pompy głębinowej, przede wszystkim silnika. Zjawisko to występuje wtedy, gdy silnik pompy nie jest w całości zanurzony w wodzie w wyniku obniżenie się jej lustra. Aby uchronić przed tym urządzenie należy zastosować specjalne zabezpieczenie przed pracą na sucho, które przerwie działanie pompy w momencie stwierdzenia braku zanurzenia.

Softstart

Sofstarty eliminują problem gwałtownego rozruchu pompy, co nazywamy „młotem wodnym”. Wielokrotne uruchamianie się silnika z pełną mocą może w pewnym momencie doprowadzić nie tylko do awarii jednostki, ale również elementów układu hydraulicznego. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie zastosowanie softstartu, który ogranicza obroty silnika i zwiększa je wraz ze wzrostem zapotrzebowania na moc.

Falownik

Zadaniem falownika jest regulowanie obrotów silnika pompy głębinowej w taki sposób, aby urządzenie zawsze pracowało w optymalnym zakresie wydajności. Dzięki temu nie marnujemy energii (falownik może obniżyć zużycie prądu przez pompę nawet o 40%), a przy tym przedłużamy trwałość jednostki i elementów hydraulicznych. Zwiększa się również komfort korzystania z wody w domu, ponieważ falownik dba, aby ciśnienie było zawsze na ustalonym z góry poziomie.

Zabezpieczenie elektryczne

Na rynku są również dostępne kompleksowe zabezpieczenia pomp głębinowych, które chronią przed skutkami nieprawidłowego działania instalacji elektrycznej. Takie zabezpieczenie eliminuje problem np. skoków napięcia, zbyt niskiego lub zbyt wysokiego napięcia, zaniku fazy, asymetrii faz, zmiany fazy, przeciążenia silnika czy zablokowania pompy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.