Dlaczego warto przepłukiwać studnię?

Krzysztof Jagielski
28.05.2024

Przydomowa studnia to źródło bezpłatnej wody, którą najczęściej wykorzystuje się do podlewania ogrodu czy napełniania basenu, ewentualnie do mycia samochodów i kostki brukowej. W okresie zimowym taka studnia jest bezczynna, co powinno skłonić właściciela do jej regularnego przepłukiwania.

Przepłukiwanie studni – na czym to polega?

Przepłukiwanie studni głębinowej czy kopanej to nic innego jak regularne wylewanie z niej wody nawet wtedy, gdy nie jest ona potrzebna np. do podlewania. Każdy właściciel przydomowego ujęcia powinien przeprowadzać ten zabieg choć raz na kilka tygodni, po prostu uruchamiając pompę i pozwalając wodzie wylewać się na trawnik przez około godzinę.

Korzyści z przepłukiwania studni

Przepłukiwana studnia powinna dłużej zachować swoją wydajność, ponieważ będzie stale uzupełniania świeżą wodą ze źródła. Ponadto eliminujemy tutaj ryzyko zastania się wody, która mogłaby być siedliskiem bakterii.

Regularne przepłukiwanie studni powinno również przyczynić się do poprawy parametrów wody oraz pozwolić na uniknięcie problemu jej przykrego zapachu.

Te argumenty dowodzą, że nawet zimą, w cieplejsze dni, warto co jakiś czas przepłukać studnię, wykorzystując wylewaną z niej wodę np. do prac porządkowych czy gospodarskich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie