Czy pompa głębinowa może zardzewieć?

Mateusz Rąbalski
25.04.2023

Pompa głębinowa to dziś najchętniej wybierane urządzenie do pobierania wody z własnego ujęcia. Dominować zaczynają studnie wiercone, w których idealnie sprawdzają się właśnie pompy o niewielkiej średnicy, umieszczane bezpośrednio w odwiercie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy bezpośrednie zanurzenie w wodzie nie spowoduje rdzewienia pompy głębinowej. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Dominują dziś pompy ze stali nierdzewnej

Współczesne pompy głębinowe praktycznie zawsze są zamknięte w obudowie ze stali nierdzewnej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to stal odporna na działanie czynników korozyjnych. Nawet przeciętnej jakości stal AISI może oprzeć się procesowi utleniania przez 50-60 lat, i to w warunkach wody morskiej.

Odpowiadając zatem na tytułowe pytanie: nie, pompa głębinowa w obudowie ze stali nierdzewnej nie może zardzewieć, nawet jeśli jest umieszczona w głębokiej studni i zanurzona w wodzie o niskiej jakości.

Co więcej, elementy wewnętrzne pomp głębinowych także wykonuje się z materiałów nieulegających procesom korozyjnym – przede wszystkim z tworzywa sztucznego oraz ze stali nierdzewnej.

Jest zatem mało prawdopodobne, aby pompa wymagała wymiany ze względu na korozję zewnętrzną czy wewnętrzną. O wiele szybciej uszkodzeniu ulegną elementy hydrauliczne, kabel zasilający czy przede wszystkim silnik.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie