Jaka moc przyłączeniowa pod pompę ciepła?

Jerzy Biernacki
17.01.2024

Pompa ciepła to dziś wybór numer jeden wśród inwestorów indywidualnych budujących dom systemem gospodarczym. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba oczywiście pamiętać o konieczności zamówienia większej pomocy przyłączeniowej. Jaka będzie wystarczająca pod pompę ciepła? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Najpierw dobierz pompę ciepła

Pompa ciepła, wbrew obiegowej opinii, nie stanowi bardzo dużego obciążenia dla sieci energetycznej i instalacji domowej. Trzeba natomiast wiedzieć, jaką moc będzie mieć docelowe urządzenie. W tym celu oczywiście przeprowadzamy analizę zapotrzebowania na energię cieplną w budynku.

Standardowa moc przyłączeniowa

W przypadku większości domów jednorodzinnych, które są dobrze zaizolowane, stosuje się pompy ciepła o mocy od około 7 do 11-12 kW. Idąc tym tropem i dodając kolejne urządzenia domowe można wywnioskować, że takim minimum jest moc przyłączeniowa (umowna) na poziomie od 16 kW.

Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu przedlicznikowym – jeśli zakład energetyczny wymaga, aby inwestor dokonał wymiany bezpieczników we własnym zakresie, to pod pompę ciepła preferowane będzie zabezpieczenie 32A.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie