Nowoczesna elektrociepłownia gazowa powstała w Mińsku Mazowieckim

Antoni Kwapisz
19.07.2021

To doskonały przykład na to, jak można efektywnie wykorzystać technologię kogeneracji dla dobra ludzi i środowiska naturalnego. W Mińsku Mazowieckim oddano do użytku nowoczesną elektrociepłownię gazową, która działa w oparciu o dwa silniki gazowe. Instalacja ma zasilać miasto czystą energią cieplną oraz elektryczną.

Będzie taniej i bardziej ekologicznie

Nowa elektrociepłownia powstała po to, aby znacząco zredukować zużycie tradycyjnych paliw, przede wszystkim węgla kamiennego. Szacuje się, że po uruchomieniu instalacji emisja CO2 w ujęciu rocznym spadnie o minimum 35 053,40 ton. Zmniejszy się również zużycie energii pierwotnej o 113 724,00 GJ/rok.

Na nową elektrociepłownię składają się dwie takie same silniki tłokowe zasilane gazem ziemnym. W przełożeniu na moc daje to odpowiednio 6,56 MW mocy cieplnej oraz 6,41 MW mocy elektrycznej. Energia w całości będzie spożytkowana do zasilania 41 tysięcy gospodarstw domowych w Mińsku Mazowieckim, co ma przynieść mieszkańcom konkretne oszczędności.

W Polsce rośnie zainteresowanie elektrociepłowniami gazowymi, które uchodzą za instalacje niedrogie w eksploatacji, bezpieczne oraz mieszczące się w ramach odpowiedzialnego podejścia do produkcji energii przyjaznej środowisku naturalnemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.